Ultrazvuk bubrega Banjaluka- dr Branislav Gašić
Ultrazvuk bubrega predstavlja neinvazivnu dijagnostičku metodu pomoću koje se dobijaju podaci o stanju bubrega, o njihovoj veličini, obliku i položaju.
Bubrezi su parni organi u obliku pasulja. Smešteni su u donjem delu leđa, sa obe strane kičmenog stuba. Kao centralni deo urinarnog sistema imaju višestruku funkciju. Pre svega, uklanjaju višak vode i toksične materije iz organizma. Takođe, učestvuju u stvaranju crvenih krvnih zrnaca i očuvanju jačine kostiju, što znači da utiču ne samo na urinarni sistem, već na funkcionisanje čitavog organizma.
Kada se radi ultrazvuk bubrega?
Kako su bubrezi od vitalnog značaja, njihovim otkazivanjem usled bolesti ugroženo je celokupno zdravlje. Nažalost, ovo nije redak slučaj.
Gotovo svaka osoba je makar jednom osetila bol u predelu bubrega, dok su svaki peti muškarac i svaka četvrta žena podložni bolestima bubrega. Problem dodatno komplikuje činjenica da skoro polovina njih nije svesna da im bubrezi ne rade punim kapacitetom. Ovo je posebno karakteristično za ranu fazu bolesti, pa se one otkrivaju znatno kasnije, kada je lečenje kompleksnije.
Stručnjaci zato savetuju da ultrazvuk bubrega treba uraditi već sa pojavom prvih naznaka koje mogu da ukažu da postoji neki problem urinarnog trakta. Bol u predelu bubrega, otežano mokrenje, učestalo i bolno mokrenje, prekid mlaza tokom mokrenja, tanak mlaz pri mokrenju samo su neki od simptoma.
Svakako, godišnja sistematska kompletna sonografija uključuje i ultrazvuk bubrega kao preventivnu meru ne samo u očuvanju zdravlja, već i u ranom otkrivanju ozbiljnih bolesti koje ne pokazuju nikakve simptome.
Ultrazvuk bubrega u dijagnostifikovanju upalnih procesa
Upala bubrega (pijelonefritis) najčešće je posledica nelečene ili dugo lečene infekcije mokraćnih kanala koja se proširila na gornji deo urinarnog trakta. U 90 odsto slučajeva izaziva je Ešerihija koli. Mada se kao uzročnici navode i bakterije iz porodica stafilokoka i streptokoka.
Osim bakterija, upalu bubrega mogu da izazovu oštećenja bubrega usled dijabetesa i refluks tj. vraćanje mokraće, tako da urin ide u oba smera umesto u jednom. Zatim, pneumonija, upala krvnih sudova, pa i upala grla svrstavaju se u potencijalne faktore.
Upala bubrega se prepoznaje po karakterističnim bolovima u slabinama i leđima. Prate ih problemi prilikom mokrenja, drhtavica, bolovi u zglobovima i kostima, temperatura. Vremenom se javlja malaksalost, gubitak apetita, mučnina, dijareja, ali i crvenilo kože, glavobolja, vrtoglavice.
Upalu bubrega ne treba olako shvatiti. Ona može da pređe u hronično stanje, koje dovodi do opasne komplikacije – bubrežne insuficijencije. U pitanju je teško otkazivanja rada bubrega, neretko sa smrtnim ishodom, što je još jedan razlog da obavite na vreme kontrolni ultrazvuk kako bi se otkrile promene koje vode ka upali bubrega.
Primena ultrazvuka u cilju otkrivanja kamena u bubregu
Kamen u bubregu (nefrolitijaza) je jedna od čestih bolesti urinarnog trakta. Statistički podaci pokazuju da od nje pati oko 12 odsto muškaraca i 7 odsto žena u svetu.
Gustina mokraće je ključna za formiranje kamena, jer stvara povoljnu podlogu za taloženje materija. Obično je problem nastao nedovoljnim unosom vode, neadekvatnom ishranom i nedostatkom fizičke aktivnosti. Nasledni faktori, anomalije mokraćnog sistema, pa i pojedini lekovi i prekomerno unošenje vitamina D, ponekad, dovode do razvoja kamena u bubregu.
Oštar bol koji nastaje u leđima, a ograničen je na predeo gde se nalazi bubreg ili na donji deo trbuha karakteristični je znak bolesti. Mogu se javiti i mučnina, povraćanje, veći nagon na mokrenje ili osećaj pečenja tokom mokrenja, kao i krv u mokraći.