Urologija | dr Vladimir Krivokuća | pregled urologa Banjaluka-zakažite pregled pozivom na broj 051 266 690-bez čekanja
Urologija je grana kliničke medicine koja se bavi prevencijom, dijagnostkom i lečenjem oboljenja organa urinarnog sistema (bubrega, mokraćovoda, mokraćne bešike i mokraćne cevi), kao i genitalnih organa muškarca (penisa, testisa, epididimisa, prostate).
Najčešći razlozi zbog kojih se pacijenti obraćaju urologu su: uporne infekcije urinarnog trakta, inkontinencija (nevoljno puštanje mokraće), bol ili pojava krvi tokom mokrenja, zapaljenje mokraćne bešike, upala prostate, uvećana prostata, kamen u bubregu, seksualna disfunkcija, karcinom urinarnog trakta (bubrega, bešike, prostate, testisa).
Urolog je specijalist za bolesti kao što su cistitis, prostatitis, nefrolitijaza, inkontinencija i rak mokraćnog sistema. Pregled kod urologa je važan za dijagnostiku i liječenje bolesti mokraćnog sistema.
Pregled kod urologa počinje razgovorom s pacijentom o njegovim simptomima, kao što su bolovi u trbuhu, bolovi u leđima, bolovi tijekom mokrenja, promjene u boji, mirisu ili konzistenciji urina, te poteškoće s mokrenjem .
Nakon razgovora, doktor će obaviti fizički pregled, uključujući pregled zdjelice, pregled prostate (kod muškaraca) i pregled mokraćnog mjehura. Doktor će također pregledati pacijenta za bilo kakve abnormalnosti u pokretima ili osjetima.
Kada se sumnja na bolest mokraćnog sistema, liječnik će možda preporučiti dodatne testove kao što su urinokultura, ultrazvuk, ili cistoskopija. Urinokultura se koristi za određivanje prisutnosti bakterija u urinu, ultrazvuk se koristi za pregled stanja bubrega i mokraćnog mjehura, dok se cistoskopija koristi za pregled unutarnjeg dijela mokraćnog mjehura.
Liječenje može uključivati lijekove, kao što su antibiotici ili diuretici, ili hiruršku intervenciju, kao što su litotripsija, TURP ili nefrektomija.
Prevencija bolesti mokraćnog sistema je važna za održavanje zdravlja bubrega, mokraćnog mjehura i drugih organa mokraćnog sistema. To uključuje izbjegavanje štetnih činioca, kao što su pušenje, dijabetes i visoki krvni tlak, te promicanje zdravih navika, kao što su redovito vježbanje, dobra prehrana i kontrola konzumacije alkohola.
Liječenje bolesti mokraćnog sustava može uključivati različite terapije, ovisno o ozbiljnosti bolesti.
Urologija | Pregled
Najčešći razlozi zbog kojih se pacijenti javljaju na pregled urologu su infekcije mokraćnih puteva, kamenje u bubregu i mokračnim putevima i oboljenja prostate. Na žalost, čest razlog dolaska urologu su i tegobe iza kojih se krije neko od malignih oboljenja urogenitalnog trakta.
Urološki pregled obuhvata
Urološki pregled obuhvata anamnezu (povijest bolesti), razgovor o tegobama pacijenta i simptomima, uvid u dosadašnje nalaze i okolnosti koje su prethodile trenutnom stanju, te klinički pregled (pregled/palpaciju trbušne stijenke, vanjskih genitalija, a kod muškaraca često i rektalni pregled prostate). Na temelju navedenog doktor postavlja tačnu dijagnozu i propisuje terapiju ili daje preporuku za dodatnu obradu.
Kada trebate obaviti pregled urologa?
Najčešće bolesti i stanja radi kojih je potreban urološki pregled su dobroćudno povećanje prostate , kamenci u mokraćnom sistemu (bubreg, mokraćovod i mokraćni mjehur), infekcije mokraćnog i muškog spolnog sistema (upale mokraćnog mjehura, bubrega, prostate, epididimisa i testisa), spolno prenosive bolesti, tumori mokraćnog i muškog spolnog sistema, inkontinencija mokraće, muški sterilitet (neplodnost), erektilna disfunkcija. Svi muškarci nakon 45. godine života trebaju jednom godišnje obaviti urološki pregled i ako nemaju simptome (preventivni pregled prostate uz određivanje PSA).
UZV pregled urotrakta :
UZV urotrakta je bezbolna i neinvazivna dijagnostička metoda koja pruža detaljan uvid u bubrege, mokraćni mjehur, mokraćovode, kao i prostatu kod muškaraca.
Izvodi se u ležećem položaju (na leđima), s okretanjem u toku pregleda u oba bočna položaja. Ultrazvuk urotrakta preporučije se napraviti u slučaju pojave simptoma: bolovi i neugoda kod mokrenja; učestalo, bolno i otežano mokrenje; zamućen izgled mokraće; bolovi u donjem dijelu trbuha i leđima..
Kod muškaraca starijih od 45 godina preporučuje se napraviti uzv urotrakta jednom godišnje zbog učestalosti povećanja prostate.
Ultrazvuk bubrega i mokraćnih kanala
Ultrazvuk bubrega i mokraćnih kanala je neinvazivna, bezbolna i brza dijagnostička procedura koja zahvaljujući ultrazvučnim talasima pruža precizne podatke o veličini, obliku i položaju bubrega i mokraćnih puteva.
Ova procedura omogućava urologu da sagleda stanje urinarnih i polnih organa (kod muškaraca) i time postavi tačnu i pravovremenu dijagnozu, koja je od ključne važnosti za uspešno lečenje.
Kada se radi ultrazvuk bubrega i mokraćnih kanala i koje su indikacije?
Ultrazvuk bubrega i mokraćnih kanala se izvodi u cilju:
- procene veličine, oblika i položaja bubrega i mokraćnih kanala
- otkrivanja mesta i uzroka prekida protoka mokraće (opstrukcije)
- otkrivanja kamena (kalkulusa) u bubregu, cista, tumora (benignih i malignih), kao i infekcija bubrega (lokalizovanih-apscesa ili infekcija u prostoru oko bubrega)
- procena protoka krvi kroz arterije i vene bubrega (uz pomoć doppler efekta)
- ultrazvuk služi i kao pomoćno dijagnostičko sredstvo prilikom biopsije bubrega.
Kako se izvodi?
Pregled traje oko 30 minuta. Neophodno je da pacijent leži na krevetu za pregled, dok lekar stavlja gel na površinu ultrazvučne sonde, malog plastičnog uređaja koji šalje i prima ultrazvučne talase. Zatim lekar postavlja sondu na deo tela pacijenta koji želi da pregleda. Za ovaj pregled ćete morati da se okrećete na levi i na desni bok dok ležite na krevetu, kako vam lekar bude savetovao.
Da li je potrebna priprema za ultrazvuk bubrega i mokraćnih kanala?
Neophodno je da 1,5h pre pregleda popijete oko 750 ml – 1 l tečnosti (vode) u roku od pola sata i da nakon toga ne mokrite.
Nemojte konzumirati hranu 4 sata pre pregleda, a poslednji obrok pred snimanje treba da bude lagan (npr. parče dvopeka i šolja čaja).
Poželjno je da ne uzimate hranu koja nadima (pasulj, kupus, grašak, boraniju i dr.) 2-3 dana pre ultrazvučnog pregleda.
Da li postoje rizici pregleda?
Ultrazvuk je potpuno neškodljiva i bezbolna metoda koja ne nosi nikakav rizik i ne izlaže Vas štetnom zračenju.
UZV PROSTATE BANJALUKA
Ultrazvučnim pregledom dobija se slika kojom se jasno uočava veličina, struktura građe prostate (ujednačenost -homogenost ili neujednačenost-nehomogenost), postojanje čvora ili ciste u prostati, postojanje kalcifikata (ovapnjenja ) u prostati ili nekih drugih abnormalnosti strukture i građe prostate.
Tumor prostate najrašireniji je oblik tumora u muškaraca, redoviti pregledi nužni su u prevenciji te bi periodične kontrole prostate za muškarce trebale biti uobičajeni dio brige za zdravlje.
UZV I COLOR DOPLLER TESTISA I INGVINALNE REGIJE BANJALUKA
Ultrazvuk testisa i skrotuma (mošnica) daje odličan uvid u strukturu testisa, epidimisa, krvnih žila u skrotumu, kože i potkožnih promjena. Preporuča se u slučaju akutnih ili hroničnih bolova u testisima, upalnih procesa, smetnji mokrenja, akutnih trauma (povrede), te kod obrade muške neplodnosti.
KADA SE RADI UZV ABDOMENA I MALE KARLICE?
Ultrazvučni pregled abdomena i male karlice se savetuje kod:
- bola u stomaku
- mučnine, povraćanja, proliva
- naglog uvećanja stomaka
- oboljenje jetre, žučnih puteva i žučne kesice
- bolesti bubrega, pankreasa, slezine, mokraćne bešike, prostate
- raznih poremećaja mokrenja, krvi u urinu žutice
- povreda u području stomaka i leđa
- povišene temperature nejasnog uzroka
- traženja uzroka hipertenzije
- bolesti metabolizma (šećerna bolest…)
- pacijenata sa malignim oboljenjema, pri onkološkom lečenju i praćenju
KAKO SE PRIPREMATI ZA UZ ABDOMENA I MALE KARLICE?
Priprema za ultrazvučni pregled stomaka je veoma važna za kvalitet dobijene informacije. Potrebno je da pacijent 4 sata pre pregleda ne jede, a dva do tri dana pre ultrazvučnog pregleda poželjno je ne uzimati hranu koja stvara gasove (bogatu vlaknima, kojih ima najviše u žitaricama, voću i povrću). Za pregled mokraćne bešike i prostate kod muškaraca potrebno je adekvatno ispuniti mokraćnu bešiku, popiti oko litar tečnosti 1.5h pre pregleda i ne mokriti.
Blagovremeno i tačno postavljena dijagnoza olakšaće izlečenje i sprečiti neželjene posledice i komplikacije kako benignih oboljenja (infekcija, kamen, benigno uvečanje prostate i sl.), tako i malignih oboljenja koja su, ako su otkrivena u ranom stadijumu razvoja, najčešće definitivno izlečiva.
Pet osnovnih simptoma urološke bolesti- detaljnije klikom na link.
Ostatak usluga Specijalističkog centra Dr Vulić možete naći klikom na link.