LOGOPED-BANJALUKA
Logopeda je stručnjak koji se bavi tretmanom govornih i jezičnih poteškoća. On se bavi dijagnostikom i tretmanom govornih, jezičnih i komunikacijskih poteškoća kod osoba svih dobnih skupina. Logopeda se može raditi u različitim okruženjima, kao što su bolnički okruženja, škole, vrtići, privatne prakse ili u okruženju za starije osobe.
Govorno-jezične poteškoće su često uzrokovane različitim razlozima, kao što su genetske predispozicije, poremećaji u razvoju, traume ili bolesti. Mogu se pojaviti kod osoba svih dobnih skupina i mogu imati veliki utjecaj na kvalitetu života.
Tretman logopeda može biti koristan za osobe sa različitim govorno-jezičnim poteškoćama. Logopedi mogu raditi sa dječjim populacijom koja ima poteškoće u razvoju govora i jezika, kao što su disfazija ili afazija. Oni također mogu raditi sa odraslima koji su se suočili sa govorno-jezičnim poteškoćama kao posljedicom traume ili bolesti.
Tretman logopeda obično uključuje individualni rad sa pacijentom koristeći različite metode i tehnike. To uključuje rad na govornim vještinama, kao što su izgovor, intonacija i ritam, te rad na jezičnim vještinama, kao što su razumijevanje i izražavanje. Logopedi također koriste tehnike za rad na komunikacijskim vještinama, kao što su nonverbalna komunikacija i komunikacija sa pomoćnim tehnikama, kao što su slikovnice i računalni programi.
Tretman logopeda se može prilagoditi potrebama svakog pojedinca i može se prilagoditi tijekom vremena. Logopedi će pratiti napredak pacijenta i prilagoditi tretman kako bi se postigli što bolji rezultati.
Tretman logopeda može biti koristan ne samo za pacijenta, već i za njegovu obitelj i društvo. Poboljšanje govornih i jezičnih vještina može pomoći pacijentu da se bolje izrazi i razumije, što može poboljšati njegove odnose i kvalitetu života.
Ukratko, tretman logopeda je važan za osobe sa govorno-jezičnim poteškoćama. Oni pružaju dijagnostiku i tretman koji pomažu u poboljšanju govornih, jezičnih i komunikacijskih vještina, što može poboljšati kvalitetu života. Ako se suočavate sa govorno-jezičnim poteškoćama, razgovarajte sa svog liječnika o mogućnosti tretmana kod logopeda.
Logoped je stručna osoba koja se bavi svim aspektima govora i jezika, njihovim razvojem, stimulacijom, kao i poremećajem govora i jezika. Njegov rad se bazira na podsticanju normalnog razvoja govora i jezika i sprečavanju nastajanja sekundarnih poremećaja. Tretmani su individualni i prilagođavaju se sposobnostima i specifičnostima svakog deteta ponaosob.
Logopedija se bavi prevencijom, dijagnostikom i tretmanom poremećaja govora, glasa, jezika, gutanja, slušanja, čitanja, pisanja i svih oblika komunikacije. Osim toga logopedi se bave primijenjenim i fundamentalnim istraživanjima u navedenim područjima.
U KOM SLUČAJU I KADA JE POTREBNA POMOĆ LOGOPEDA?
Veoma je bitno da roditelj na vreme započne govorno jezičku stimulaciju. Često u praksi se susrećemo sa pitanjima kao što su: “Da li nije prerano za logopeda, ili pak da li se nismo javili prekasno?”
Logopedski tretmani se sprovode kod dece sa:
- disfazijom (različiti stepeni odstupanja u razvoju receptivnog i ekspresivnog govora),
- dislalijom (poremećaj artikulacije koji se ispoljava kroz izostavljanje, zamenu ili nepravilno izgovaranje pojedinih glasova),
- disleksijom, disgrafijom, diskalkulijom ( teškoće u savladavanju tehnika čitanja, pisanja i računanja),
- speifičnim smetnjama u učenju,
- dispraksijom (nemogućnost ili nepravilnost izvođenja voljnih pokreta mišića) i verbalnom apraksijom (nemogućnost izvođenja voljnih motornih pokreta oralne regije),
- autizmom (karakteriše ga trijada oštećenja: odsustvo verbalne i neverbalne komunikacije, socijalne interakcije, nemogućnost imaginacije tj. igranje kobajagi igara),
- Aspergerovim sindromom (visokofunkcionalni autizam, postoje teškoće u veštini komuniciranja, motorna nespretnost, specifična interesovanja i opsesivni postupci, teškoće sa društvenim prilagođavanjem),
- ADD (poremećaj pažnje),
- ADHD (poremećaj pažnje sa hiperaktivnošću)
Logopedski tretmani obuhvataju:
- vežbe pravilnog disanja,
- vežbe oralne praksije,
- logopedske masaže,
- izazivanje glasova (digitalna manipulacija),
- korekcija izgovora određenih glasova (rad na artikulaciji),
- razvoj fonemskog sluha (diskriminacije sličnih fonema auditivno),
- bogaćenje rečnika,
- razvoj sposobnosti auditivne percepcije i diskriminacije nosilaca gramatičkih kategorija (korekcija agramatizma),
- razvoj reči, građenje rečenica i rečeničnih struktura,
- razvoj i usmeravanje auditivne percepcije i pažnje,
- razvoj kratkoročne i dugoročne verbalne memorije,
- razvoj asocijativnog mišljenja,
- podsticanje i razvoj kognitivnih funkcija,
- razvoj praksije šake,
- razvoj vizuomotorne koordinacije,
- razvoj grafomotornih sposobnosti stimulacija postojećih i razvoj novih sposobnosti neophodnih za uspešno savladavanja čitanja i pisanja (tretman disleksije i disgrafije).