Dermatovenerologija | dr Dragana Popović| SC dr Vulić Banjaluka
Dermatologija je grana medicine koja se bavi istraživanjem, dijagnostikom i liječenjem kože i njenih dodataka (mirisne žlijezde, žlijezde znojnice, žlijezde lojnice, mliječne žlijezde, dlake i nokti) te vidljivih sluznica.
Specijalista dermatolog bavi se prevencijom, dijagnostikom i lečenjem oboljenja koja utiču na kožu, kosu, nokte ili sluzne membrane.
S obzirom da se koža kao najveći organ ljudskog tela nalazi kao barijera između spoljašnje sredine i unutrašnjosti tela i da je lako dostupna pregledu, u dermatologiji je opisano više od 2000 kliničkih slika, oboljenja ili poremećaja.
Pregled dermatologa obahvalja specijalista koji se bavi prevencijom, dijagnostikom i liječenjem oboljenja kože i sluzokože celog tela, noktiju i kose. Dermatološki pregled traje oko 20-30 minuta, potpuno je bezbolan i ne zahteva posebnu pripremu pacijenta.
Od čega se sastoji pregled pregled dermatologa?
Pregled dermatologa se sastoji od:
- uzimanja anamneze,
- uvida u prethodnu medicinsku dokumentaciju (ako je imate),
- fizikalnog pregleda koji obuhvata inspekciju, palpaciju, dermoskopskog pregleda,
- ostalih dijagnostičkih pregleda po potrebi,
- savet i preporuku za dalje lečenje.
Dermatolog se bavi lečenjem promena koje mogu nastati na licu i telu, a neke od najčešćih su:
- Seboroični dermatitis – je oboljenje koje se karakteriše se masnom, crvenom, ljuspastom kožom koja svrbi. Može se javiti na koži lica ili na grudima, i to je najčešće oboljenje zbog koga se ljudi javljaju dermatologu.
- Seboroične ketoze – su benigni (dobroćudni) izraštaji na koži, obično braon/crne boje. Ovo oboljenje predstavlja isključivo estetski problem i smatraju se potpuno bezopasnim.
- Psorijaza
- Herpes simpleks – je virusna infekcija kože, kada ova infekcija jednom nastane može se ponoviti više puta u toku života. Postoje dva tipa ovog oboljenja, tip 1 se obično javlja na licu i usnama, dok je tip 2 genitalni herpes koji zahvata polne organe. Virus se aktivira u stanjima pada imuniteta i stresa, a ponovne infekcije (recidivi) mogu biti veoma česti.
- Herpes zoster oboljenje nastalo reaktivacijom virusa varicela-zoster, kojim se inficiramo u detinjstvu. U momentu pada imuniteta uzrokovanog brojnim faktorima (stres, lekovi, druge bolesti) dolazi do pojave bolne ospe sa crvenilom i vodenim mehurićima, raspoređene duž anatomske regije kože inervisane istim nervom (duž rebara, ruke, noge, lica).
- Genitalni herpes spada u bolesti koje se prenose seksualnim kontaktom, uzrokovan je tipom 2 Herpes virusa, sa čestim recividima ospe sa vodenim mehurićima u genitalnoj regiji. Iako svaki recidiv herpesa spontano prolazi za par dana, svaka virusna reaktivacija može uzrokovati bolne i neprijatne simptome.
- Virusne bradavice – predstavljaju benigne (dobroćudne) izrasline izazvane humanim papiloma virusima. Najčešće se javljaju na šakama i stopalima, ali ih često nalazimo i na ostalim delovima kože.
- Kondilomi su vrsta bradavica koje se prenose seksualnim kontaktom, uzrokovane su posebnim sojevima humanih papiloma virusa, od kojih brojni imaju onkogeni potencijal (imaju ulogu u nastajanju tumora reproduktivnog sistema). Zbog načina prenosa ove vrste virusa potrebno je lečenje oba partnera. Pročitajte (klik na vezu) kako se rešiti neprijatnih polnih bradavica.
- Urtikarija (koprivnjača) vrsta je alergijski uzrokovanih kožnih promena, karakterističnog izgleda (dobro je poznat način reagovanja kože nakon kontakta sa listom koprive). Urtikarija je česta dermatoza, može biti uzrokovana velikim brojem pokretača, alergena hrane, lekovima,fizikalnim agensima (toplota, hladnoća, izlaganje Suncu), a uslučajevima kada je udružena sa oticanjem (usana i kapaka) spada u hitne medicinske probleme, gde je terapiju neophodno započeti što pre.
- Ekcemi – su grupa upalnih stanja kože, karakteriše ih upaljena, crvena i suva koža koja najčešće svrbi. Najčešći oblik ekcema je atropijski dermatitis sa izraženom alergijskom komponentom koji obično počinje u ranom detinjstvu čije se stanje obično poboljšava tokom godina.
- Rosacea – je stanje koje se karakteriše naletima crvenila, pojavom proširenih kapilara, sitnog osipa i bubuljica posebno u predelu obraza, čela, nosa i brade.
- Gljivične infekcije kože
- Impetigo je bakterijska infekcija kože koja se karakteriše pojavom crvenih čireva, plikovima i stvaranjem krasti. Ova infekcija je veoma zarazna i zahteva primenu antibiotske terapije.
- Akne
- Alopecija – opadanje, odnosno gubitak kose koji se može javiti na koži glave ili na nekom drugom mestu. Pročitajte (klik na vezu) kako se rešiti alopecije, odnosno opadanja kose u pečatima.
- Karcinom (rak) kože
Ljekar specijalista dermatologije obavlja dermatološki pregled, koji obuhvata pregled kože i sluzokože cijelog tjela, noktiju i kose. Dermatolog obavlja pregled golim okom ili nekim od aparata. Za pregled se koristi dermatoskop. a osim pregleda lupom-uveličavajućim staklom i lampom. Za pregled pigmentacija i nepigmentovanih promena na koži, koristi se dermatoskop sa mernim podeocima i svetlom.
Koža je najveći i najvidljiviji organ našeg tijela te ima cijeli niz značajnih funkcija, od kojih ističemo njenu zaštitnu ulogu od okolišnih utjecaja, ozljeda i infekcija.
Motivi koji pacijenta podstaknu da se javi dermatologu obično su:
- novonastale promene po koži,
- pogoršanje toka neke od hroničnih kožnih bolesti,
- svrab kao subjektivni oseća (može pratiti kožne promene, ili se pojaviti na klinički neizmenjenoj koži kada se obično traga za internističkim uzrokom).
Važno je da znate da je pregled dermatologa potpuno bezbolan. U specijalističkom centru Dr Vulić pregled traje oko 20 minuta, ponekad i duže, dovoljno dugo da pacijent izađe zadovoljan, a lekar siguran da je svoj posao obavio kako treba.
Tokom prve posete lekar će Vam postavljati niz pitanja koja mu pomažu da uzme što bolju anamnezu koja je ključna za dalju dijagnostiku.
Ako mislite da još nešto treba da kažete ili pitate nemojte se ustručavati, imajte na umu da je kvalitetna komunikacija temelj uspešnog lečenja.
Nakon toga sledi pregled celokupne kože – jer se tako najbolje može uočiti raspored kožnih promena, lezije na mestima teže dostupnim samopregledu, koje pacijent sam ne može da uoči.
Promjene na licu ili tijelu koje se mogu pojaviti, a koje dermatologija može uspješno izliječiti su:
- bradavice i druge izrasline na koži;
- gljivične infekcije;
- dermatitis (kontaktni, atopijski, seborejički);
- akne;
- bolest vezivnog tkiva;
- poremećaj pigmentacije;
- različiti tumori kože;
- druge promjene na koži.

kompletan pregled dermatologa
Dermatološki pregled
Dermatološki pregled je vrsta specijalističkog pregleda koji obuhvata pregled kože i sluzokože celog tela i kožnih dodataka: noktiju i kose.
Pregled je bezbolan, ne zahteva pripremu pacijenta ,obavlja se preledom golim okom ili nekim od aparata lupom i načešće dermatoskopom. a osim pregleda lupom-uveličavajućim staklom i lampom, za pregled pigmentacija i nepigmentovanih promena na koži i sluzokožama koristi se dermatoskop sa mernim podeocima i svetlom.Za praćenje pacijenata sa neuobičajenim ili rizičnim promenama na koži koristi se fotoaparat sa dermatoskopom. Pregled prosečno traje oko 20-30 minuta , zavisno od stanja bolesnika i težine bolesti.
Šta je pregled dermatologa?
Dermatološki pregled obavlja specijalist dermatovenerologije, a uključuje anamnezu, pregled kože i vidljivih sluznica te vlasišta, noktiju i vanjskog dijela spolovila. Na osnovu pregleda, indiciraju se eventualni dijagnostički postupci i laboratorijske pretrage.
Dermatološki pregled obuhvata:
- Anamnezu – uzimanje podataka o postojećim tegobama i smetnjama.
- Ličnu i porodičnu anamnezu- podatke o prethodnim i sadašnjim kožnim i drugim bolestima od značaja, alergijama , lekovima koje pacijent uzima i bolestima kod krvnih srodnika )
- Dermatološki pregled (status)
- Završno mišljenje i određivanje terapije
Kada trebate pregled dermatologa?
Pregled dermatologa trebate kada primijetite bilo kakvu novonastalu promjenu na koži, sluznicama, vlasištu, noktima i vanjskom dijelu genitalija ili kada se već postojeće promjene počnu mijenjati ili širiti.
Šta uključuje dermatološki pregled?
Dermatološki pregled uključuje klinički pregled kože i vidljivih sluznica, uz odgovarajuću dijagnostiku. U slučaju potrebe za histopatološkom potvrdom ili isključenjem određene dijagnoze, uzima se bioptički uzorak ili se indiciraju drugi dijagnostički postupci i laboratorijske pretrage.
Pregled uključuje :
✅pregled, dijagnostiku i liječenje promjena na koži, kosi i noktima kod djece i odraslih,
✅pregled madeža,
✅pregled pigmentnih promjena (melazma, lentigo, keratoze…)
✅pregled, dijagnostiku i liječenje polno prenosivih bolesti,
✅savjeti za njegu kože, antiage tretmani.
Obratite pažnju na sledeće simptome
Ukoliko imate sledeće promene na koži, sluzokoži, kosi i noktima; trebalo bi da se obratite dermatologu:
- izbočine na koži, bilo crvene ili bele boje,
- osip, koji može da bude praćen svrabom ili bolan,
- perutanje kože, izrazito gruba koža,
- plikovi na koži,
- čirevi, otvorene rane ili lezije na koži i sluzokoži,
- suva, ispucala koža,
- fleke na koži, hiperpigmentacija i hipopigmentacija,
- promene na mladežima, novi sumnjivi mladeži,
- preterano mašćenje kože, akne i bubuljice,
- različite promene na noktima (listanje noktiju, bele linije na noktima, brazde na noktima i dr.),
- problem opadanja kose, perut, svrab i ekcem na koži glave.
Sve o dermatolovenerološkim bolestima možete pročitati na sledećem LINKU.
Ostatak ponude Specijalističkog centra Dr Vulić možete pogledati klikom na LINK.