Pregled vaskularnog hirurga Banjaluka | dr Severin Dunović | Vaskularni hirurg- dopler krvnih sudova ekstremiteta
Vaskularna hirurgija se bavi liječenjem bolesti krvnih sudova, odnosno arterija i vena. Ateroskleroza, osim srca, zahvata i sve ostale veće i manje krvne sudove u našem tijelu, dovodi do njihovih suženja i posledične manje prokrvljenosti odredjenih organa i tkiva. Oboljenja krvnih sudova mogu dovesti do pojave teških oboljenja kao što su moždani udar/šlog, proširenja trbušne aorte/aneurizma, pojave oboljenja arterija nogu ili gangrene.
Vaskularna hirurgija je grana medicine koja se bavi liječenjem bolesti i poremećaja vaskularnog sistema, uključujući arterije i vene. Vaskularni hirurg je specijalist za bolesti kao što su ateroskleroza, aneurizme, tromboze, varikozne vene i periferna arterijska bolest. Pregled kod vaskularnog hirurga je važan za dijagnostiku i liječenje bolesti vaskularnog sustava.
Pregled vaskularnog hirurga Banjaluka
Vaskularna oboljenja mogu biti lokalizovana na arterijama, venama i limfaticima. Najgrublje uzevši, oboljenja arterija se manifestuju ishemijom, a oboljenja vena i limfatika se manifestuju venskim ili limfnim zastojem (otokom). Pored oboljenja, značajne su i povrede krvnih sudova, pri čemu se povrede arterija manifestuju kliničkim sindromom hemoragije i/ili ishemije, povrede vena se manifestuju venskim krvavljenjem, a povrede limfatika limforejom. Vaskularna oboljenja mogu imati akutni (naglo nastale tegobe i promene) i hronični tok (postepen razvoj tegoba i promena).
Tegobe koje zahtevaju da se obavi pregled vaskularnog hirurga su:
- Bol ili grčevi u rukama /nogama tokom određenih aktivnosti ili u određenom položaju,
- Noćni bol koji remeti san
- Pojava rana koje ne zarastaju
- Prolazni ataci ishemije mozga (TIA) ili preležan moždani udar (CVI),
- Gubljenje na težini i bol nakon uzimanja obroka,
Vidljive proširene vene na nogama - Otok dela ili cele ruke/ noge sa ili bez promene boje i temperature kože i tako dalje.
Pregled vaskularnog hirurga je složen specijalistički pregled, uglavnom je bezbolan i ne zahteva primenu invazivnih instrumenata (uobičajeno se koriste slušalice, traka sa centimetarskom podelom, eventualno manžetna za merenje krvnog pritiska). Traje prosečno oko 20-30 minuta, osim u složenijim slučajevima , kada je za dobijanje precizne dijagnoze potrebno uraditi i dodatna ispitivanja. Nije neophodna nikakva prethodna priprema bolesnika.
Pregled kod vaskularnog hirurga počinje razgovorom s pacijentom o njegovim simptomima, kao što su bol u nogama, osjećaj hladnoće ili trnjenja, promjene boje kože, brz ili slab puls, te poteškoće s hodanjem ili osjećaj umora. Doktor će također pitati pacijenta o njegovoj medicinskoj istoriji, uključujući bilo koje prethodne bolesti ili traume, kao i bilo koju izloženost štetnim čimbenicima, kao što je pušenje, hipertenzija ili dijabetes.
Nakon razgovora, doktor će obaviti fizički pregled, uključujući pregled arterija i vena, praćenje pulsa i pregled kože i sluznica. Liječnik će također pregledati pacijenta za bilo kakve abnormalnosti u pokretima ili osjetima.
Kada se sumnja na bolest vaskularnog sustava, liječnik će možda preporučiti dodatne testove kao što su ultrazvuk, angiografija, ili arteriografija. Ultrazvuk se koristi za pregled stanja arterija i vena, dok se angiografija i arteriografija koriste za ispitivanje stanja arterija.
Liječenje bolesti vaskularnog sustava može uključivati različite terapije, zavisno o ozbiljnosti bolesti. U ranim stadijima bolesti, liječenje može uključivati lijekove koji smanjuju krvni tlak ili holesterol, te promicanje zdravog načina života, kao što su redovito vježbanje, dobra prehrana i kontrola konzumacije alkohola.
U našoj Specijalističkom centru Dr Vulić vrši se kompletna dijagnostika svih vaskularnih oboljenja i sprovodi se dalji plan lečenja:
- Pregled vaskularnog hirurga
- Color dopler arterija gornjih ekstremiteta
- Color dopler vena gornjih ekstremiteta
- Color dopler arterija donjih ekstremiteta
- Color dopler vena donjih ekstremiteta
- Color dopler abdominalne aorte
- Color dopler bubrežnih arterija
Vaskularna hirurgija | Pregled
Kao i u većini medicinskih disciplina, postavljanje dijagnoze kod bolesnika sa vaskularnim oboljenjem započinje anamnezom i fizikalnim pregledom.
1. Anamneza
Predstavlja uzimanje podataka o postojećim tegobama i smetnjama. U većini slučajeva specifična dijagnoza kod pacijenta sa vaskularnim oboljenjem se može pretpostaviti već na osnovu pažljivo uzete i dobro usmerene anamneze – lekar pažljivo sluša pacijentov opis tegoba, a potom postavlja specifična pitanja, kojima razjašnjava dobijene ili dobija nove podatke.
Tako će lekara interesovati: trajanje tegoba, da li su one povremene ili stalne, koje okolnosti ih pogoršavaju, a koje ih olakšavaju, podaci o prethodnim pojavama ili uzimanju lekova od značaja za pojavu simptoma, vremenska povezanost pojave simptoma sa drugim bolestima ili stanjima…
2. Lična i porodična anamneza
podrazumevaju uzimanje podataka o prethodnim bolestima pacijenta, utvrđivanje prisustva faktora rizika za razvoj vaskularnih bolesti (dijabetes melitus, hipertenzija, hiperlipidemije, pušenje), prisustva udruženih kardiovaskularnih i drugih internističkih problema kod bolesnika, uzimanje podataka o operacijama koje je bolesnik imao, eventualnim alergijama ili neželjenim reakcijama na lekove, prisustvo faktora rizika, vaskularnih oboljenja , težih hroničnih bolesti kod najbližih krvnih srodnika … )
3. Fizikalni pregled.
Podrazumeva pregled celog tela, ali ga je često potrebno ciljano usmeriti, shodno anamnestičkim podacima. Primena temeljnih principa inspekcije i palpacije uz pažljivo ispitivanje pulseva može da pruži obilje podataka.
Inspekcija podrazumeva pregledanje kože i traganje za tipičnim znacima slabe ishranjenosti tj. hronične distrofije tkiva (tanka, sjajna koža, gubitak dlakavosti), znacima zadebljanja i kandžaste deformacije noktiju, znacima atrofije mišića. Donji ekstremiteti se pažljivo pregledaju na prisustvo ragada kože, pregangrenoznih promena, ulceracija, suve ili vlažne gangrene. Izvođenjem jednostavne Birgerove probe lako je moguće proceniti stanje distalne perfuzije (prokrvljenosti) samo na osnovu promene boje kože nakon držanja noge u elevaciji, a zatim višeminutnim držanjem u spuštenom položaju.
Palpacija podrazumeva odredjivanje temperature kože, procenu kapilarnog punjenja, procenu postojanja i kvaliteta otoka (testast ili elastičan), ispitivanje bolne osetljivosti pojedinih delova tela na palpaciju, pregled pulseva (odredjivanje prisustva i gradiranje kvaliteta pulsa- aneurizmatski/ normalan/ oslabljen/ odsutan), traganje za znacima valvularne inkompetencije i refluksa u površnim venama, traganje za znacima insuficijencije perforantnih vena…
Auskultacija predstavlja slušanje u cilju otkrivanja šumova na određenim tačkama ( na vratu u projekciji karotidnih arterija, na prednjem trbušnom zidu iznad aorte i njenih visceralnih grana, ređe u projekciji magistralnih arterija gornjih i donjih ekstremiteta ).
Po potrebi se može izvesti i merenje obima gornjih i donjih ekstremiteta na simetričnim mestima.
U zavisnosti od kliničke slike može biti neophodno merenje krvnih pritisaka na različitim nivoima gornjih ili donjih ekstremiteta i u različitim položajima ekstremiteta (segmentni brahijalni pritisci) i odredjivanje tzv. Doppler indeksa-ABI ili ASPI).
U nekim slučajevima u cilju postavljanja tačne dijagnoze i određivanja odgovarajuće terapije neophodne su i dopunske dijagnostičke procedure kao što su : različite laboratorijske analize, color-Doppler ultrazvučni pregled (venskog sistema gornjih ili donjih ekstremiteta, arterija gornjih ili donjih ekstremiteta, trbušne aorte i njenih grana, karotidnih i vertebralnih arterija), ultrazvuk srca i grudne aorte, MSCT- ili MR –angiografija, radiografija vratne kičme i gornjeg otvora grudnog koša, kapilaroskopija. Ređe je neophodan i neurološki, kardiološki, reumatološki/imunološki pregled.
4. Završno mišljenje i određivanje terapije
Na osnovu rezultata vaskularnog pregleda daje se dijagnoza, određuje odgovarajuća terapija, koja može biti hirurška (operativna) ili konzervativna (medikamentozna), daje se predlog o eventualnim dodatnim dijagnostičkim postupcima i određuje učestalost kontrolnih pregleda.
Pregled vaskularnog hirurga je složen, neinvazivan specijalistički pregled, koji ne zahteva prethodnu pripremu bolesnika.
Kada se trebate javiti na pregled kod vaskularnog hirurga?
- Prisustvo faktora rizika za razvoj vaskularnih bolesti (dijabetes melitus, hipertenzija, hiperlipidemije, pušenje)
- Svrab, grčevi u nogama,
- Diskretno proširenje vena koje imaju paučinast izgled (prošireni kapilari)
- Proširene, nabrekle i bolne vene uz povremen ili stalni otok nogu
- Promena boje i izgleda kože ispod koljena – smeđa ili beličasta, liči na ekcem, prisustvo ragada na koži
- Tanka, sjajna koža, gubitak dlakavosti – znaci slabe ishranjenosti tj. hronične distrofije
- Zadebljanja i kandžaste deformacije noktiju – znaci atrofije
- Pojava rana na nozi, obično sa unutrašnje strane, koja ima sklonost ka zaceljivanju. Ili ne zarastaju
Koje tegobe upućuju pacijenta vaskularnom hirurgu?
- Bolovi ili grčevi u rukama/nogama
- Oticanje ruku ili nogu, promena boje ili temperature kože
- Grčevi u nogama
- Proširene vene na nogama
- Rana koja ne zarasta
Šta obuhvata pregled vaskularnog hirurga?
Pregled počinje razgovorom sa ljekarom, odnosno anamnezom o trenutnim tegobama, dosadašnjim bolestima, sličnim oboljenjima u porodici, terapiji koju pacijent trenutno uzima, i dr. Nakon toga sledi fizikalni pregled pacijenta. Lekar će posebnu pažnju posvetiti pregledanju kože, njene prokrvljenosti i temperature, postojanju otoka ili bolne osetljivosti pojedinih delova tela, pipanju pulseva i dr. Detaljnim kliničkim pregledom i uvidom u postojeću medicinsku dokumentaciju lekar će postaviti dijagnozu i propisati odgovarajuću terapiju, ili dati savet o spovođenju daljih dijagnostičkih procedura.
U slučaju sumnje na insuficijenciju venskog sistema, ljekar će predložiti ultrazvučni pregled, Doppler vena .
U pitanju je bezbolna i neinvazivna metoda gde lekar koristi sondu koja emituje ultrazvučne talase kako bi se vizualizovala venska cirkulacija. Izvodi se kod sumnje na postojanje dugotrajne venske insuficijencije, kod postojanja proširenih vena (varikozne vene) i kod sumnje na postojanje tromba u venskoj cirkulaciji. Ovaj ultrazvučni pregled je potpuno bezbedan i traje 20 – 30 minuta.
Doppler ultrazvuk krvnih sudova je bezbolna, neinvazivna dijagnostička metoda kojom se može meriti protok krvi kroz krvne sudove vrata, glave, ruku ili nogu.
Šta je to dopler krvnih sudova?
Često nas pacijenti pitaju koja je razlika između doplera krvnih sudova (dopler ultrazvuk) u odnosu na klasični ultrazvučni pregled. Doplerov efekat, iskorišćen je kao nadogradnja klasične ultrazvučne dijagnostike, i radi se pomoću istog aparata, čime se specijalistički na najvišem nivou bavi kardiologija interna medicina naše pokliklinke, kao i drugim bolestima srca, krvnih sudova i arterija.
Ova metoda daje potpuni uvid u izgled zidova krvnog suda, odnosno arterija, karotida, a istovremeno meri brzinu kojom krv teče u odabranim delovima arterije ili vene.
Ovom metodom se mogu otkriti suženja krvnih sudova, ali i njihova proširenja (aneurizme). Na arterijama se mogu videti naslage ili plakovi koji sužavaju šupljinu krvnog suda. Doppler ultrazvukom se može otkriti tromboza – delimično ili potpuno zapušenje arterije ili vene ugruškom krvi. Takođe se mogu dijagnostikovati proširene (varikozne) vene i odrediti stepen proširenja.
Kako se radi dopler krvnih sudova esktremiteta?
Dopler krvnih sudova ektremiteta je potpuno bezopasna i bezbolna ultrazvučna metoda koju koristi interna medicina, koja ne zahteva pripremu pacijenta kako to, recimo, pretpostavlja ultrazvuk abdomena.
Lekar – specijalista ultrazvučnom sondom prelazi preko dela tela ispod kojeg se nalazi krvni sud čije se stanje ispituje. Na monitoru lekar posmatra šupljinu krvnog suda, njegove zidove i putanju krvi. Na osnovu čega dijagnostikuje da li postoji neka patološka promena, a ukoliko postoji određuje njenu vrstu i težinu.
Prednost ovog pregleda je u tome što nije štetan (nema zračenja) pa se može ponavljati, a odmah nakon pregleda možete se vratiti svojim uobičajenim aktivnostima.
Dopler krvnih sudova: šta nam otkriva u dijagnostici?
„Duplex scan color doppler“ može otkriti:
- rane promene u vidu početnog zadebljanja zida krvnog suda,
- suženja krvnih sudova, ali i njihova proširenja (aneurizme),
- na arterijama ovom metodom mogu se videti naslage ili plakovi koji sužavaju šupljinu krvnog suda,
- trombozu – odnosno delimično ili potpuno zapušenje arterije ili vene krvnim ugruškom,
postojanje proširenih (varikoznih) vena i određuje stepen njgovog proširenja.
Pogrešno je mišljenje da samo velika suženja arterije može uzrokovati začepljenost krvnog suda . Mala naslaga masnoće na zidovima krvnog suda ponekad se ponaša kao „pravi vulkan“ sa velikim potencijalom „erupcije“- ako jezgro plaka ima tanak omotač, a bogato je masnoćama, postoji opasnost da se njegov sadržaj izlije u krv, nakon čega se pokreće proces stvaranja tromba i zapušenja krvnog suda.
- Ukoliko se to desi u glavi nastaje „šlog“.
- Ukoliko se tromb stvori u arterijama oko srca dolazi do infarkta.
- Ukoliko tromb nastane u krvnim sudovima nogu postoji opasnost da će se pojaviti gangrena.
Kada raditi kolor dopler krvnih sudova vrata, donjih i gornjih ekstremiteta?
Kolor dopler krvnih sudova je bezbolna, neinvazivna dijagnostička metoda kojom se može mjeriti protok krvi kroz krvne sudove vrata, ruku ili nogu. Priprema za kolor dopler nije potrebna.
Kolor doplerom se mogu otkriti suženja i proširenja (aneurizme) krvnih sudova. Na arterijama se mogu vidjeti naslage (plakovi) koji sužavaju krvne sudove. Ovom metodom se može otkriti i tromboza (djelimično ili potpuno zapušenje arterije ili vene ugruškom krvi). Također se mogu dijagnostikovati proširene vene (varikozne) i odrediti stepen proširenja. Ovim pregledom se dobija veliki broj informacija o izgledu krvnih sudova i protoku krvi. Ovaj pregled obezbjeđuje informacije koje će usmjeriti pacijenta ka dopunskoj dijagnostici i liječenju.
Pregled se savetuje kod svih pacijenata koji boluju od povišenog krvnog pritiska, šećerne bolesti, pušača i povećanih masnoća u krvi.
Indikacije kada raditi kolor dopler krvnih sudova vrata?
- Vrtoglavice
- Nestabilnost pri hodu
- Slabost i trnjenje polovine tijela
- Gubitaka vida u polovinama vidnog polja
- Gubitak osjećaja u polovini tijela
- Glavobolje
- Moždanog udara i neuroloških oboljenja
- Ateroskleroza
- Povišen holesterol i trigriceridi u krvi
- Kod osoba sa dugogodišnjim dijabetesom
- Kod dugogodišnjih pušača
Od posebnog značaja je ovaj pregled za pacijente kod kojih se registruju ozbiljna suženja karotidnih arterija, koja ukoliko se ništa ne poduzme vodi trajnom začepljenju ovih krvnih sudova sa mogućim teškim neurološkim komplikacijama ili smrću. Današnja vaskularna hirurgija je na tom nivou da se ovaj problem može riješiti sa operacijom sa izuzetno rijetkim komplikacijama za samo nekoliko dana provedenih u bolnici.
Indikacije kada raditi kolor dopler krvnih sudova nogu?
- otok nogu, promjene u boji kože
- bolovi pri hodanju
- proširene vene
- povrede
- priprema za operaciju vena, postoperativno praćenje
- u rizičnu grupu spadaju pacijenti sa povišenim pritiskom, dijabetesom, aterosklerozom i pušači
Indikacije kada raditi kolor dopler krvnih sudova ruku?
- bol, otok, promjene boje kože
- povrede
- procjena stanja krvnih sudova kod pacijenata kod kojih se planira kreiranje arteriovenske fistule za hemodijalizu-osobe sa bubrežnom insuficijencijom
- procjena funkcionalnosti kreirane arteriovenske fistule i eventualno postojanje komplikacija
U sklopu ambulante vaskularne hirurgije ordinira dr Severin Dunović uz čiju stručnu analizu i dijagnostiku pristupamo vašem liječenju.
Dođite da zajedno brinemo o vašem zdravlju!
Ostale usluge SC DR VULIĆ možete pogledati klikom na LINK