Gastroenterologija | dr Aleksandar Dobrovoljski | gastroenterolog Banjaluka
Gastroentrologija se bavi dijagnostkovanjem, lečenjem bolesti i funkcionalnih poremećaja organa za varenje u koje spadaju: jednjak, želudac, tanko crijevo, debelo crijevo, žučna kesa, jetra, pankreas, slezina. Svi ovi organi obrađuju sve što pojedemo ili popijemo. Želudac dnevno proizvodi blizu 2 litra želudačne tj. hlorovodonične kiseline koja učestvuje u varenju. Međutim, najveći deo procesa varenja uz pomoć enzima obavlja se u tankom crevu gde se i apsorbuje preko 90% hranljivih sastojaka. Tanko crevo je dugačko oko 7 metara, a kod žena je dvadesetak centimerata duže nego kod muškaraca.
Među najčešće poremećaje sistema za varenje spadaju: gastroezofagealni refuks (GERD), dijareja (proliv), hronična opstipacija (zatvor), gastritis, čir na želucu, čir na dvanaestopalačnom crevu, sindrom nervoznih creva, celijakija, Kronova bolest, ulcerozni kolitis, bolesti jetre (hepatitisi, ciroza, masna jetra), bolesti žučnih puteva, kamen u žuči, pankreatitis.
Gastroenterologija | Pregled gastroenterologa
Pregled gastroenterologa je pregled koji se koristi za dijagnostiku i liječenje bolesti probavnog sistema. Gastroenterolog je specijalist za bolesti probavnog sistema, uključujući želudac, crijeva, jetru, gušteraču i žučni mjehur. Pregled obično počinje razgovorom s pacijentom o njegovim simptomima i medicinskoj istoriji, te se nastavlja fizičkim pregledom i laboratorijskim testovima.
Fizički pregled obično uključuje pregled trbuha i osnovni pregled unutarnjih organa pomoću palpacije, auscultacije i perkusije.
Uzv abdomena se koristi za pregled unutarnjih organa trbuha. Uzv se obično radi pomoću ultrazvuka, koji koristi zvučne valove kako bi se stvorila slika unutarnjih organa. Uzv se često koristi za pregled jetre, gušterače, žučnog mjehura i bubrega, kao i za pregled trudnoće.
Kada se sumnja na bolest probavnog sistema, doktor će možda preporučiti dodatne testove kao što su krvni testovi, kolonoskopija, endoskopija ili radiološki pregledi. Krvni testovi se koriste za otkrivanje markeri bolesti, dok su kolonoskopija i endoskopija invazivni pregledi koji se koriste za pregled unutarnjeg sloja crijeva i želuca. Radiološki pregledi, poput CT ili MRI skeniranja, se koriste za pregled unutarnjih organa i za otkrivanje tumora.
Pregled gastroenterologa je važan dio dijagnostike i liječenja bolesti probavnog sistema. Pacijenti koji imaju simptome kao što su bol u trbuhu, nadutost, konstipacija, proljev ili krvarenje iz anusa, trebali bi se posavjetovati sa svojim doktorom o pregledu kod gastroenterologa.
Gastroenterolog će pacijentu dati preporuke o prehrani i načinu života koji će pomoći u sprječavanju i liječenju bolesti probavnog sustava. To uključuje preporuke o hrani koja se treba izbjegavati, kao i preporuke za unos hrane koja je korisna za zdravlje probavnog sustava.
Doktor će također možda propisati lijekove za liječenje bolesti probavnog sistema, uključujući lijekove za regulaciju probave, lijekove za liječenje refluksa, lijekove za liječenje hroničnih bolesti kao što je ulcerozni kolitis i Crohnova bolest, kao i lijekove protiv bolova.
Ultrazvuk žučne kese
Ultrazvuk žučne kese Ultrazvuk žučne kese predstavlja neinvazivnu, bezbolnu dijagnostičku proceduru koja pruža detaljni uvid u njene strukture. Odnosno, pruža podatke o veličini i debljini zidova žučne kese, kao i o promenama i bolestima. Takođe, omogućava prikaz stanja žučnih puteva i njihovu opstrukciju izazvanu prisustvom kamenja ili tumora. Žučna kesa je mali organ u obliku kruške koji se nalazi u gornjem desnom delu stomaka, ispod jetre. Ima važnu ulogu u varenju i apsorpciji masne hrane. Naime, u njoj se skladišti žuč koju proizvodi jetra. Ova materija je neophodna za varenje masti tako što se prazni iz žučne kese u toku obroka kada se unose masti, a deponuje između obroka. Bolesti koje otkriva ultrazvuk žučne kese Žuč se koncentriše 6 do 10 puta, te usled resorpcije vode, može da nastane kamen u žučnoj kesi. U 95 odsto slučajeva ultrazvučni pregled omogućava da se otkrije kamen u žučnoj kesi. Indikacije za ovaj pregled jesu jak bol u gornjem desnom delu abdomena, koji dolazi iznenada i traje od 30 minuta do više sati. Bol neretko prati mučnina i povraćanje, kao i napetost oko želuca i creva. Ultrazvučni pregled žučne kese omogućava i dijagnostifikovanje upalnog procesa. Akutni holecistitis, tj. upala žučne kese nastaje kada dođe do totalne blokade žučne kese.
ltrazvučni pregled abdomena se izvodi kod osoba koje imaju tegobe u stomaku (stomačne tegobe). Ultrazvuk abdomena se obavlja i kao dijagnostička procedura koja prethodi pregledu želuca, dvanaestopalačnog, tankog i debelog creva, sondama ili rentgenološki.
Ultrazvučni pregled abdomena se radi i u slučajevima koji nisu direktno vezani za tegobe u stomaku, a mogu da budu uzrok oboljenja drugih sistema organa (npr. kardiovaskularnog) ili su posledica oboljenja drugih sistema oragana (pluća, štitasta žlezda, dojka itd). Ostali razlozi za obavljanje pregleda ultrazvukom su takođe i gojaznost, pušenje, nasledne bolesti itd.
Ultrazvučnim pregledom abdomena dobija se uvid u stanje abdominalnih organa: jetre, žučne kese, pankreasa, slezine, bubrega, mokraćne bešike, prostate, jajnika i uterusa.
S obzirom da se radi o jednostavnoj i bezbednoj dijagnostici našim pacijentima savetujemo da preventivno jednom godišnje urade ultrazvuk abdomena, kako bi na vreme otkrili patološke promene i time sprečili razvoj bolesti.