Ultrazvuk srca, Eho srca-zakažite kompletan pregled kod kardiologa sa 40 godina iskustva-akademik prof.dr Duško Vulić-051 266 690
Ultrazvuk srca je jedna od osnovnih dijagnostičkih metoda kardiologiji, a sve o dijagnostikovanju, lečenju i prevenciji kardioloških problema pogledajte na stranici – pregled kardiologa.
Ultrazvuk srca (ehokardiografija, EHO) pruža lekaru “živu” i realnu sliku vašeg srca. Reč je o neinvazivnom i vrlo lakom pregledu za pacijenta.
Tokom procedure lekar koristi gel da bi preko grudnog koša prevlačio uređaj nalik mikrofonu koji se zove transduktor ili sonda. Ovo omogućava reflektovanim zvučnim talasima da pruže živu sliku vašeg srca i zalistaka.
Ultrazvuk srca ne uključuje zračenje i može se koristiti na ljudima svih uzrasta.
Problemi sa srcem i krvnim sudovima mogu biti posledica i bubrežnih oboljenja pa kardiolog može zatražiti i pregled bubrega.
Kome je potreban eho srca?
UZ srca je u Intervita ordiniciji deo kardiološkog pregleda, na koji se možete javiti zbog različitih simptoma, od kojih su najčešći:
- lupanje ili nepravilan rad srca
- gušenje
- bol u grudima
- bol u ramenu ili rukama
UZ srca obavlja kardiolog, ali njegove rezultate može zatražiti i lekar opšte prakse, a brojni su razlozi zbog kojih to može zahtevati.
Šum na srcu je jedan od razloga zbog kojih lekar može zatražiti ehokardiografiju srca. Zatim, eho srca (UZ) koristi se za proveru veličine srčanih komora, za proveru tečnosti oko srca ili za proveru pumpne sposobnosti (mišića) srca ako pacijent ima kratak dah ili se žalio na određene simptome tokom napora.
Međutim, ova metoda se koristi čak i na rutinskim i sistematskim pregledima.
Šta je ultrazvuk srca-Banjaluka?
Ultrazvuk srca je koristan alat za procenu strukture i funkcije srca i povezanih sudova. To je brza, laka i bezbolna procena koja koristi ultrazvučne talase kako bi prikazala realnu sliku srca.
U Intervita ordinaciji UZ srca radi lekar internista kardiolog. Procedura, ukoliko je reč o kontrolnom UZ srca, ne traje dugo, oko 15 minuta do pola sata, potpuno je bezbolna i za nju vam nije potrebna posebna priprema.
Stres EHO test u Specijalističkom centru Dr Vulić
Stres ehokardiografija predstavlja neinvazivnu ultrazvučnu dijagnostičku metodu koja služi da se otkriju eventualna suženja na arterijama koje ishranju srčani mišić. Odnosno, da se selektuju pacijenti sa sumnjom na postojanje koronarne bolesti, tačnije značajnog aterosklerotskog suženja arterijskih krvnih sudova srca.
Jednostavnije rečeno, stres eho nam omogućava otkrivanje vitalnosti delova srčanog mišića (živog dela miokarda u regiji gde postoji slabija pokretljivost zida leve komore).
Izvodi se kod bolesnika koji već imaju dokazanu koronarnu bolest ili oslabljenu funkciju srčanog mišića u miru.
Kod određene grupe pacijenata stres test može pokazati da se izvesni delovi zida srčanog mišića, koji u mirovanju deluju neishranjeno (slabo se kreću), mogu popraviti tj. bolje se kretati tokom testa.
Ovo otvara mogućnost revaskularizacije (stentovima ili aortokoronarnim bajpasom) tih delova srca.
Test obično traje između 45 i 60 minuta sa pripremom, a trajanje testa, pre svega, zavisi od toga koliko je pacijentu potrebno da dostigne zadatu vrednost srčane frekvence, koja zavisi od životne dobi pacijenta. Test je bezbedan i radi se u ambulantnim uslovima.
U našoj ordinaciji stres ehokardiografiju radi prof. dr Anastazija Stojšić Milosavljević kardiolog sa Instituta za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici.
Kontrasna ehokardiografija – Kada se koristi i kako?
U cilju bolje vizualizacije srčanih struktura, koje čak i sa jako dobrim ultrazvučnim aparatom ne mogu da se uoče, koriste se dve vrste kontrastne ehokardiografije – desnostrani i levostrani kontrast.
Desnostrani kontrast – ultrazvuk srca
Ova vrsta UZ srca služi za vizalizaciju postojanja „rupe“ odnosno šanta između desne i leve pretkomore. U venu se ubacuje izmućkani fiziološki rastvor koji ima mikromehuriće i koji odmah ulaze u desnu pretkomoru, i ukoliko postoji šanta vidi se njihov prolaz u levu pretkomoru.
Ova vrsta pregleda je veoma važna nakon moždanog udara, radi procene da li je došlo do paradoksne embolije iz “levog“ srca jer se nije znalo za postojanje šanta.
Levostrani kontrast – ultrazvuk srca
Drugi način primene je „levostrani“ kontrast kada se najčešće primenjuje OPTIZON. Procedura upotrebe kontrastne ehokardiografije se sprovodi davanjem intravenske injekcije.
Daje se po 1 ml kontrasta u perifernu venu podlaktice. Nakon toga, tumače se slike na monitoru ultrazvuka. Kontrast ubrizgan u perifernu venu prolazi plućnu barijeru, jer se kontrast, nakon što se pojavi u desnim, pojavi i u levim srčanim šupljinama, što je od suštinskog značaja. Tako se “ocrtavaju” promene i u levoj komori i levoj pretkomori, pa i aorti i arterijama.
Ova metoda je neinvazivno-dijagnostička i može da prethodi drugim invazivnim metodama, ili kasnijim intervencijama.
Danas se kontrast može koristiti kod svih bolesnika, posebno, ako je eho slika nejasna, te se želi dopuniti pregled.
Ehokardiografski pregled se preporučuje kod svih kardioloških bolesnika, ali i preventivno kod zdravih ili onih koji imaju faktore rizika za srčane bolesti.
Koristi se ne samo za dijagnostiku, nego i za praćenje efekta terapije ili asistiranje pri nekoj intervenciji na srcu. Dakle, ova metoda se može koristiti kod svih osoba, stanja i bolesti srca.
Kako se pripremiti za UZ srca?
Za ultrazvuk srca nije potrebna posebna priprema.
Trebalo bi da jedete i pijete kao i obično. Ako uzimate lekove, nastavite da ih uzimate normalno osim ako vaš lekar ne odredi drugačije. Trebalo bi da planirate da budete u ordinaciji za ehokardiografiju oko 45 minuta do jednog sata.
Šta možete da očekujete tokom pregleda?
Po dolasku u ordinaciju Intervita dočekaće vas ljubazno osoblje. Oni mogu tražiti od vas prethodne analize krvi ukoliko ih je lekar tražio ili ste ih napravili.
Zatim ćete biti sprovedeni u ordinaciju kod lekara interniste kardiologa. Prilikom izvođenja ultrazvučne procedure prostorija će biti slabo osvetljena. Lekar će prethodno uraditi anamnezu – razgovor o tegobama, prethodnim bolestima. Zatim će vas upoznati sa postupkom UZ srca.
Dalje će od vas biti zatraženo da skinete svoju odeću od struka nagore i da legnete na leđa, ili levu stranu.
Lekar će primeniti ultrazvučni gel na uređaj sličan mikrofonu koji se zove sonda. Transduktor šalje i prima bezopasne ultrazvučne talase. Gel omogućava ultrazvučnim zracima da prodru u zid grudnog koša, a slika srca se očitava na motoru.
Tokom snimanja, od vas će se možda tražiti da promenite položaj i da zadržite dah.
Pokušajte da ostanete mirni i tihi tokom pregleda. Snimanje će trajati otprilike od 15 do 30 minuta.
Ne treba da budete uznemireni, pa pokušajte da se opustite.
Nakon pregleda lekar će vam objasniti kakvo je stanje vašeg srca i ukoliko je neohodno zatražiće dodatne pretrage.
Zakažite ultrazvučni pregled srca kod kardiologa sa 40.godina iskustva-akademik prof.dr Duško Vulić-051 266 690