Pregled dječijeg endokrinologa/ prof.dr Gordana Bukara / svjetski priznati eksperti
SIMPTOMI KOJI UKAZUJU NA PRISUTNOST ENDOKRINOLOŠKE BOLESTI KOD DJETETA
1. ZAUSTAVLJANJE SPOLNOG RAZVOJA ILI RANI RAZVOJ.
Ako djevojčice koje su navršile petnaest godina nemaju menstruaciju i ne razvijaju mliječne žlijezde, a dječaci u ovoj dobi nemaju stidne dlake i dlake ispod pazuha, a testisi nisu povećani, to ukazuje na kašnjenje razvoj reproduktivnog sustava.
Događa se da ovo kašnjenje nije posljedica kvara endokrinog sustava, već je genetsko.
Prijevremeni razvoj Reproduktivni sistema podrazumijeva prisutnost menstruacije i povećanja mliječnih žlijezda kod djevojčica mlađih od devet godina, a kod dječaka do deset godina – prisutnost pazuha i stidnih dlačica, kao i velikih testisa.
Gotovo svi slučajevi ranog spolnog razvoja objašnjavaju se poremećajima u endokrinom sustavu.
2. ZNAKOVI DIJABETESA.
U slučaju kvarova u radu endokrinog sistema, beba može osjetiti znakove dijabetes: dijete pije puno tekućine, vrlo često trči na WC, u velikim količinama konzumira slatkiše, dolazi do smanjenja tjelesne težine bez posebnog razloga, žali se na slabost, ne želi se igrati, skakati ili trčati.
U tom slučaju trebate odmah potražiti pomoć od doktora
3. PRENISKO ILI PREVISOKO.
Obratite pažnju na bebine vršnjake i usporedite ih rast s rastom vašeg djeteta. Ako je vaša beba premala u poređenju s drugima, možda ima zastoj u rastu. Ako je puno viši od druge djece iste dobi, to ukazuje na pretjerani rast.
Takav kršenja mogu biti uzrokovane ne samo bolestima povezanim s endokrinim sustavom, već i nasljednim poremećajima osteoartikularnog sustava. U tom slučaju posjetite liječnika koji će propisati pregled ruku i zglobova djeteta pomoću rendgenskih zraka.
4. MALI I PREDEBELI.
Obavezno provjerite pravila težina dijete u određenoj dobi kod liječnika. Ako im težina Vaše bebe ne odgovara, potrebno je na pregled kod endokrinologa.
5. POVEĆANJE ŠTITNE ŽLIJEZDE.
Prilično je teško primijetiti povećanje ove žlijezde. Međutim, dijete se može žaliti na osjećaj nelagoda pri gutanju, osjećaju kome u grkljanu, može biti i manjih bolova.
U tom slučaju potrebno je proći testove kako bi se doktor uspio dijagnostifikovati bolest, identificirati uzrok njenog nastanka i propisati ispravan tretman.
Također je potrebno konzultirati stručnjaka ako je rođena težina vašeg djeteta veća od 4 kg, a postoje i rođaci rodbine koji su imali endokrine bolesti.
Tko je endokrinolog? Što ova riječ znači u prijevodu?
“Endo” na grčkom znači “unutra”, “krin” – “iznijeti”, “logos” – znanost, endokrinologija – znanost o hormonima i organima koji ih proizvode.
Dakle, endokrinolog je doktor koji procjenjuje djetetovo zdravlje, funkciju endokrinog sustava, što omogućuje i osigurava tjelesni, spolni i psihički razvoj.
Hormonski poremećaji mogu se pojaviti u bilo kojem trenutku u životu osobe, što je posebno važno za rastući organizam.
U endokrine žlijezde spadaju hipofiza, štitnjača, gušterača, nadbubrežne žlijezde itd.
Štitna žlijezde ima izravan utjecaj na tjelesni i psihički razvoj djeteta, odgovorna je za metaboličke procese, a nije slučajno da probir pet prirođenih bolesti uključuje: prirođenu hipotireozu, prirođenu disfunkciju kore nadbubrežne žlijezde.
Po čemu se dječji endokrinolog razlikuje od odrasle osobe?
Odlučujući čimbenik je činjenica da se kod odrasle osobe formiraju svi sistemi , a kod djece se tek formiraju. A jedan od zadataka pedijatrijskog endokrinologa je pratiti faze razvoja djeteta i utvrditi jesu li u skladu s normama.
Kada se dijete upućuje endokrinologu?
Nesklad između pokazatelja težine, rasta, mentalnog razvoja, spolnog razvoja karakterističnih za određenu dob razlog je posjeta endokrinologu.
Koja je indikacija za posjet endokrinologu?
Simptomi kao što su pojačano mokrenje, suha usta, pojačan apetit, gubitak težine, miris acetona iz usta indikacija su za hitnu analizu šećera u krvi, jer mogu ukazivati na razvoj dijabetesa kod djeteta. Dijabetes se može razviti u djeteta u bilo kojoj dobi. Posebno morate biti oprezni s djecom puberteta (od 10-12 godina).
Koje su posljedice bolesti endokrinog sistemat? Mogu li se sve bolesti ove vrste izliječiti njihovim pravovremenim otkrivanjem?
Najstrašnija komplikacija dijabetesa je dijabetička koma, koja se može liječiti samo u bolnici.
Nedostatak hormona štitne žlijezde dovodi do hipotireoze, što je opasno za dijete s mentalnom retardacijom, uzrokuje usporavanje sazrijevanja kostura i može biti popraćeno nerazmjernim razvojem, zaostajanjem u rastu djeteta. Spolni razvoj također pati, kod djevojčica možda nema menstrualnog ciklusa. Praćenje štitnjače je apsolutno neophodno za djecu i trudnice. Pravodobnim otkrivanjem bolesti i imenovanjem terapije mogu se izbjeći komplikacije.
Fiziološka potreba odrasle osobe za jodom dnevno je 150-200 mcg. Kod djece je potreba za jodom različita, ovisno o dobi.
Jedna od posljedica nedostatka joda u organizmu je povećanje volumena štitnjače. Preporuča se jednom godišnje napraviti ultrazvuk štitnjače, za djecu od 3-4 godine.
I naravno, svi znaju što je pretilost. Ako pretilost nije manifestacija metaboličkog sindroma, onda je za borbu protiv njega dovoljno slijediti prehranu i kontrolirati tjelesnu težinu.
Kako spriječiti bolesti endokrinog sistema?
Vrlo je jednostavno – samo trebate voditi zdrav način života: slijediti prehranu, spavati, vježbati. Možda će vas zanimati da je svaka deseta smrt na svijetu od pretilosti. Ovo je katastrofalna epidemija našeg vremena.
Drugi važan čimbenik je kontrola stanja štitnjače. Preporučam jednom godišnje napraviti ultrazvuk, EKG i napraviti biokemijske, hormonske pretrage krvi.
Zdravlje bebe određuje pravovremeni razvoj i usklađenost rada svih organa i sistema.
Najvažniji sistem u djetetovom tijelu, koji regulira mnoge procese, je endokrini sistem.
Da bi razumjeli je li endokrini sustav bebe u redu, svaka majka preporučljivo je znati koji su simptomi endokrinih bolesti, kod kojih je potrebno konzultirati liječnika. To je ono o čemu ćemo danas razgovarati.
Najozbiljniji simptomi koji ukazuju na endokrine bolesti
Odgođeni pubertet ili prijevremeni razvoj
Vrijedi govoriti o usporenom spolnom razvoju ako djevojčice starije od 15 godina nemaju menstruaciju, a mliječne žlijezde nisu povećane, ako dječaci stariji od 15 godina nemaju dlake u pazuhu i pubisu, ako je veličina testisa premalen.
Događa se da odgođen pubertet nije povezana s poremećajima endokrinog sustava, ali je nasljedna (odnosno, roditelji su također kasnije započeli spolni razvoj). U tom slučaju još uvijek trebate kontaktirati endokrinologa kako biste isključili bilo kakva kršenja endokrinog sustava.
Preuranjeni pubertet obično se odnosi na povećanje grudi, stidne i aksilarne dlake kod djevojčica mlađih od 9 godina, te povećanje testisa, stidne i aksilarne dlake kod dječaka mlađih od 10 godina.
Gotovo sve slučajevi preranog puberteta povezana s endokrinim problemima, te stoga zahtijevaju hitnu liječničku pomoć.
Simptomi dijabetesa
S endokrinim poremećajima, dijete se može razviti simptomi : beba previše pije, ima učestalo mokrenje, zloupotrebljava slatkiše, gubi tjelesnu težinu bez ikakvog razloga, pojavljuje se slabost, nespremnost na bilo što, aktivno kretanje.
S ovim simptomima trebate se odmah obratiti liječniku kako biste postavili dijagnozu i započeli liječenje.
Nizak rast i rast
Najlakši način za određivanje Je li vaše dijete normalno rasti? , usporedite ga s 5-10 vršnjaka. Ako je vaša beba znatno niža od druge djece, vaše dijete može zakržljati. Ako je, naprotiv, beba previsoka u usporedbi s drugom djecom, to može ukazivati na prekomjeran rast.
prema pravilima, prosječna visina dječaka treba biti 92-99 cm, djevojčice – 93-98 cm, u dobi od 4 godine visina dječaka treba biti približno 99-105 cm, djevojčica – 98-104 cm, u dobi od 5 godina rast dječaka može biti 105- 112 cm, djevojčice – 104 -110 cm, u dobi od 6 godina – dječaci – 112-118 cm, djevojčice – 110-118 cm, u dobi od 7 godina – dječaci – 118-125 cm, djevojčice – 118-124 cm. dobi, mogu postojati fluktuacije u rastu dječaka i djevojčica + /- 5-7 cm.
Uzrok niskog rasta ili prekomjernog rasta mogu biti ne samo endokrine bolesti, već i nasljedstvo, bolesti osteoartikularnog sustava. Samo liječnik može utvrditi što je uzrokovalo problem. Obično će liječnik radiografija šaka i zglobova zapešća , koji se može koristiti za određivanje stanja zona rasta.
Nedovoljna ili prekomjerna težina
Ozbiljan simptom endokrinih poremećaja je nedovoljan ili. Prema medicinskim standardima, na 3 godine dječak mora težiti oko 13-16 kg, djevojčica – 13-15 kg, u dobi od 4 godine – dječak – 16-18 kg, djevojčica – 15-17 kg, u dobi od 5 godina – dječak – 18-20 kg, djevojčica – 17-19 kg , sa 6 godina – dječak – 20-22 kg, djevojčica – 19-22 kg, sa 7 godina – dječak – 22-25 kg, djevojčica – 22-25 kg. Moguća su kolebanja težine u bilo kojoj dobi od 1 do 2 kilograma.
U slučaju poremećaja tjelesne težine konzultacije endokrinologa , ne biste trebali sami mučiti dijete s dijetom ili, obrnuto, nasilno hraniti. Možda nije dijeta, nego hormoni.
Područje djelovanja endokrinologa koncentrirano je na dijagnostiku, liječenje i prevenciju niza bolesti koje mogu biti od značaja za endokrini sustav. U pitanju što endokrinolog radi, može se primijetiti da on određuje najoptimalnije odluke u vezi s hormonskom regulacijom u tijelu u svakom konkretnom slučaju, kao i mjere za uklanjanje svih kršenja povezanih s ovom funkcijom. Upuštajući se u detaljnije razmatranje funkcija endokrinologa, bilježimo njegova istraživanja o radu endokrinog sustava, dijagnostici stvarnih patologija u njemu i njihovom liječenju, kao i otklanjanju onih poremećaja koji nastaju pod utjecajem specifičnih patoloških stanja. Dakle, možemo zaključiti da endokrinolog liječi i same bolesti i njihove posljedice. To uključuje korekciju hormonske ravnoteže, obnovu normalnog metabolizma, uklanjanje stvarnih seksualnih disfunkcija itd.
KOJE BOLESTI LIJEČI ENDOKRINOLOG?
- dijabetes insipidus – poremećaji koji se javljaju u funkciji hipofize ili hipotalamusa, što dovodi do osjećaja stalne žeđi i, sukladno tome, do učestalog mokrenja;
- dijabetes melitus je skupina bolesti koje se javljaju u pozadini nedostatka hormona inzulina u tijelu;
- autoimuni tiroiditis – stanje povećane štitnjače, izazvano nedostatkom joda u tijelu;
- poremećaji u metabolizmu kalcija – promijenjena stanja sadržaja kalcija u krvnom serumu (smanjenje ili povećanje koncentracije u njemu);
- Itsenko-Cushingova bolest – endokrina bolest koja izaziva kršenje funkcija nadbubrežnih žlijezda;
- akromegalija – višak u proizvodnji hormona rasta;
- poremećaji izazvani patologijama relevantnim za endokrini sustav: neuropsihijatrijski poremećaji, pretilost, slabost mišića, osteoporoza, poremećaji spolne funkcije itd.
KAKO SE PREGLEDA ENDOKRINOLOG?
Prvi sastanak s endokrinologom podrazumijeva sljedeće radnje:
- prikupljanje anamneze (anamneze), utvrđivanje stanja i pritužbi koje uznemiravaju bolesnika;
- pregled i palpacija (palpacija) limfnih čvorova, štitnjače, također je moguće pregledati genitalije;
- slušanje srca, mjerenje tlaka;
- imenovanje dodatnih pretraga ovisno o rezultatima pregleda i utvrđenim pritužbama (MRI, ultrazvuk, CT, punkcija itd.);
ORDINACIJA ENDOKRINOLOGA
Kao i svaka druga liječnička ordinacija, ordinacija endokrinologa ima određene komponente. Ovdje se posebno može primijetiti prisutnost sljedećeg:
- elektronička ravnoteža;
- metar;
- glukometar i test trake za njega;
- mjerač visine;
- neurološki komplet koji se koristi za dijagnosticiranje dijabetičke neuropatije (neurološki čekić, graduirana vilica za podešavanje, monofilament);
- test trake, uz pomoć kojih se u mokraći određuju ketonska tijela i mikroalbuminurija.
KADA POSJETITI ENDOKRINOLOGA
Odredili smo specijalizaciju endokrinologa, a simptomi koji su svojstveni endokrinim bolestima izrazito su složeni i opsežni u svojim manifestacijama. S obzirom na to, u mnogim je slučajevima teško odrediti kada otići endokrinologu. Pokušavajući generalizirati uvjete koji zahtijevaju žalbu specijalistu kojeg razmatramo, možemo razlikovati sljedeće:
- čest umor, osjećaj umora bez posebnih razloga koji dovode do njih;
- drhtanje nogu, ruku;
- kršenje menstrualnog ciklusa, trajanje ili obilje menstruacije;
- povećan broj otkucaja srca;
- poteškoće u prijenosu hladnoće ili topline, prekomjerno znojenje;
- značajne promjene težine bez ikakvog razloga;
- problemi s apetitom;
- česta depresija raspoloženja, bilo je problema povezanih s koncentracijom;
- česti zatvor, poremećaji spavanja, mučnina;
- pogoršanje stanja noktiju, kose;
- neplodnost nepoznate etiologije.
Ova stanja vrlo često ukazuju na prisutnost određenih endokrinih poremećaja i, sukladno tome, bolesti. Konkretno, to su poremećaji u proizvodnji hormona od strane štitnjače, poremećaji koncentracije kalcija u krvi (nedostatak ili višak) i druge patologije hormonskog podrijetla.
SIMPTOMI DIJABETESA
Primarni razlozi za posjet endokrinologu su manifestacija simptoma koji ukazuju na mogući razvoj bolesti kao što je dijabetes melitus. To uključuje:
- učestalo mokrenje;
- pojava svrbeža kože ili svrbeža u sluznicama;
- česta pojava upalnih lezija na koži, teško za liječenje;
- povećan umor, slabost mišića;
- osjećaj žeđi, suha usta;
- česte glavobolje, osobito u kombinaciji s osjećajem gladi u ovom trenutku;
- naglo povećanje apetita, osobito ako je u kombinaciji s gubitkom težine;
- oštećenje vida;
- bol u mišićima potkoljenice.
KADA JE POTREBNO DIJETE ODVESTI ENDOKRINOLOGU?
Trebali biste posjetiti ovog stručnjaka ako:
- dijete ima smanjen imunitet;
- primjećuju se zamjetni poremećaji u rastu, razvoju (tjelesnom i mentalnom);
- bilo je patologija povezanih s pubertetom, što se očituje prekomjernom tjelesnom ili, obrnuto, nedostatkom tjelesne težine, suptilnim sekundarnim spolnim karakteristikama itd.
KADA SE PRVI PUT TREBA OBRATITI ENDOKRINOLOGU?
U nedostatku gore navedenih simptoma nije vam potreban zakazani pregled kod endokrinologa. Istodobno, razlikuju se sljedeće situacije u kojima je potrebna konzultacija endokrinologa:
- planiranje trudnoće;
- rađanje (planirani pregled kod endokrinologa);
- potreba za odabirom kontraceptiva;
- razdoblje prije početka menopauze (profilaktički pregled kod endokrinologa);
- dosegnuvši dob od 45-50 godina, što se odnosi i na muškarce i na žene, bez obzira na opće zdravstveno stanje (profilaktički pregled kod endokrinologa). Kao mjera kontrole dobnih promjena, ordinaciju endokrinologa potrebno je posjećivati barem jednom godišnje.
ZAKAŽITE TERMIN KOD ENDOKRINOLOGA VEĆ DANAS POZIVOM NA BROJ 051 266 690