Kardiolog Banjaluka-pregled+uzv srca+ekg holter 24h- bez čekanja
Pregledi kardiologa koje možete zakazati u našoj poliklinici u Banjaluci
-
- Opšti kardiološki pregled
- Pregled kardiologa sa ultrazvukom srca
- Ultrazvuk srca (EHO srca, ehokardiografski pregled)
- Test opterećenjem (ergometrija na pokretnoj traci)
- Holter srca (Holter EKG-a)
- Dopler karotida (dopler krvnih sudova vrata)
Koje su najčešće bolesti srca zbog kojih se pacijenti javljaju na kardiološki pregled?
-
- Povišeni krvni pritisak (hipertenzija)
- Angina pektoris i infarkt srca
- Srčane aritmije (na prvom mestu atrijalna fibrilacija)
- Slabost srčanog mišića
- Bolesti srčanih zalistaka
Kako izgleda kardiološki pregled?
Bitno je da znate da je pregled kardiologa potpuno bezbolan. Svaki kardiolog, izabran da bude deo tima Poliklinike dr Brana Kovačević Novi Sad donosi višegodišnje iskustvo u pristupu i lečenju pacijenata sa strogom, dokazanom i sistematičnom procedurom.
Tako u našoj ordinaciji u Novom Sadu kardiološki pregled traje oko 45 minuta, ponekad i duže, dovoljno dugo da pacijent izađe zadovoljan, a lekar siguran da je svoj posao obavio kako treba.
Da li je potrebna priprema za pregled kardiologa?
-
- Za kardiološki pregled nije potrebna priprema. Važno je da ukoliko imate, ponesete Vašu medicinsku dokumentaciju (laboratorijske izveštaje, RTG snimke, specijalističke izveštaje itd.) i sve one nalaze koji mogu dati uvid specijalisti kardiologu u eventualne bolesti srca, krvnih sudova ili druge teže bolesti.
Osnovni kardiološki pregled, kao i svaki drugi lekarski pregled, počinje razgovorom sa kardiologom. Lekar se upoznaje sa Vašim tegobama, razlozima dolaska, ranijim bolestima, navikama, bolestima u porodici i faktorima rizika za nastanak srčanih oboljenja.
-
- Lekar vodi razgovor postavljajući pitanja, u cilju dobijanja što više informacija. (Ako mislite da još nešto treba da kažete ili pitate nemojte se ustručavati, imajte na umu da je kvalitetna komunikacija temelj uspešnog lečenja).
-
- Potom kardiolog analizira predhodno snimljen EKG (elektrokardiogram srca), laboratorijske nalaze i ostalu donetu medicinsku dokumentaciju (ukoliko je imate).
Zatim sledi fizikalni pregled koji uključuje:
-
- Inspekciju – gde lekar posmatra spoljnje znakove bolesti. (Iskusnom oku lekara sama pojava bolesnika često otkriva dijagnozu bolesti i usmerava ga na prave dijagnostičke procedure).
- Palpaciju – koja podrazumeva pregled (opipavanje) pulseva na rukama i nogama, štitaste žlezde, trbuha (abdomena), jetre i ostalih promena na telu (otoci na nogama)
- Auskultaciju – gde kardiolog pomoću stetoskopa sluša rad srca, pluća, otkriva prisustvo šumova nad aortom i perifernim krvnim sudovima (karotidne arterije i velike arterije nogu).
Da bi lekar imao potpuni uvid u Vaš srčani mišić, njegovu građu i funkciju uradiće ultrazvučni pregled srca (EHO srca, ehokardiografiju)
Sada kada je kardiolog upoznat sa Vašim zdravstvenim stanjem, pregled završava:
-
- postavljanjem dijagnoze (radne ili konačne),
- edukacijom pacijenta i preporukom za terapiju (ukoliko je potrebna),
- upućivanjem na dalje dijagnostičke preglede ukoliko je neophodno, kako bi se postavila tačna dijagnoza i odredila terapija (ukoliko je potrebna).
Završeni pregled mora da ima svoju završnu reč, rezime. Završna reč ne ostavlja prostor za nedorečenost pregleda, nespokoje ili nesuglasice. Kada izađete iz naše ordinacije znaćete da li imate ili nemate problem:
-
- ako ga imate naši lekari će dati sve od sebe da ga reše,
- ako imate neke od faktora rizika, a nemate iskazan problem, lekar će Vas naučiti koji su to nagoveštaji mogućeg problema i šta da radite ako prepoznate iste,
- ako nemate problem, kao ni faktore rizika – lekar će Vam jasno reći da je Vaše srce zdravo, i da nemate razloga za nespokoj.
Kako stres i izolacija mogu biti predupređeni, ne samo u uslovima izlocije koju smo imali tokom Korona pandemije, nego i generalno u uslovima bilo koje izolacije, pročitajte ovde.
Kome je potreban pregled kardiologa?
Kardiološki pregled potreban je:
-
- Osobama koje imaju simptome u vidu bola ili neprijatnosti u grudima
- Osećaj gušenja ili nedostatka vazduha
- Osećaj lupanja ili preskakanja srca
- Osećaj vrtoglavice ili gubitka svesti (jer su ovo najčešci simptomi srčanih bolesti).
- Svima koji nemaju nikakve tegobe, a imaju pozitivnu porodičnu anamnezu (ako su vaši roditelji ili bliski rođaci imali infarkt, šlog, iznenadnu smrt ili neku drugu bolest krvnih sudova).
- Svim sportistima (zbog učestalih iznenadnih smrti kod sportista).
- Svim poslovnim ljudima (zbog hroničnog stresa i nepravilnog načina življenja).
- Svim dijabetesnim bolesnicima (jer je šećerna bolest faktor rizika za nastanak ateroskleroze).
- Svim pušačima.
- Svim osobama koje su imale moždani udar (jer je dokazano da su nakon godinu dana od preležanog moždanog udara ovi bolesnici pod većim rizikom da umru od srca, nego od novog moždanog udara).
- Svima koji žele bez većeg razloga da provere stanje svog SRCA (zbog” mirnog sna”)
- Svima koji upotrebljavaju preparate za potenciju
Dijagnostičke procedure u kardiologiji
Ultrazvuk srca (EHO srca)
Ultrazvuk srca je neinvazivna dijagnostička metoda koja otkriva bolest srčanih mišića i zalistaka. tj. daje uvid u to da li ste preboleli infarkt (npr. „na nogama“, a da to niste ni znali). Ultrazvuk srca takođe otkriva da li imate neku srčanu manu, bilo urođenu ili stečenu.
Napomena: Pošto se EHO-om ne vide krvni sudovi srca, ova metoda ne može da pokaže da li ste kandidat za infarkt.
Holter pritiska (24-časovni ambulatorni monitoring pritiska)
Holter pritiska je uređaj koji bi trebalo da otkrije da li imate povišen pritisak. Ova vrsta dijagnostičke metode se obavlja van lekarske ordinacije, putem aparata koji pacijent nosi tokom dana.
Preporučuje se: SVIMA, kao preventivna metoda polazeći od pretpostavke da svi imaju neki oblik hipertenzije dok se ne dokaže suprotno.
Holter pritiska je ne samo prva metoda za otkrivanje pritiska, već i jedina metoda kojom se na pravi način kontroliše efekat terapije.
Kod mnogobrojnih osoba koje su bile ubeđene da imaju nizak ili normalan pritisak Holter pritiska pokazao je da su bile u zabludi.
Holter srca (Holter EKG-a, 24h praćenje srčanog rada)
Holter EKG-a je uređaj koji omogućava kontinuirano praćenje aktivnosti srca kroz elektrokardiografiju. Ova vrsta dijagnostičke metode se obavlja van lekarske ordinacije, putem aparata koji pacijent nosi tokom dana. Značajna dijagnostička procedura za otkrivanje tahikardija, „preskakanja“ srca, opasnih srčanih aritmija, srčanih električnih zastoja, kao i bezbolnih „nemih patnji srca“.
Preporučuje se:
-
- svim pacijentima koji su imali gubitak svesti ili osećaj da će izgubiti svest,
- osobama koje imaju osećaj „lupanja i preskakanja srca“,
- pacijentima koji imaju bolove u grudima, a ne mogu da rade test opterećenjem,
- pacijentima koji u preboleli infarkt miokarda.
Test opterećenjem (ergometrija srca)
Test opterećenjem (egometrijski test) je nezaobilazna dijagnostička metoda u kardiologiji, kojom se ispituje stanje i funkcionalna sposobnost krvnih sudova koji krvlju snabdevaju srčani mišić. To je metoda kojom se otkriva da je je neko kandidat za infarkt srca.
Preporučuje se:
1. Osobama koje imaju bolove u grudima, gušenje
2. Zdravim osobama koje imaju neki od faktora rizika:
-
- Hipertenziju ( povišen krvni pritisak)
- Stres
- Povećane masnoće ili povišen šećer u krvi
- Genetsku predispoziciju za infarkt miokarda.
Doppler krvnih sudova vrata (dopler karotida) je :
-
- Ultrazvučna metoda procene “zakrečenja” karotidnih i vertebralnih arterija.
- Metoda koja nam detektuje postojanje predispozicije za nastanak šloga.
Preporučuje se :
-
- svim pušacima,
- dijabetesnim bolesnicima,
- osobama koje imaju vrtoglavice ili gubitak svesti, nesigurnost u hodu,
- osobama koje imaju povišen krvni pritisak,
- osobama čiji su roditelji imali šlog ili infarkt.
ZAKAŽITE DETALJAN PREGLED VEĆ DANAS POZIVOM NA BROJ
051 266 690