Kamen u bubregu- simptomi/uzroci- zakažite pregled kod nefrologa
Kamen u bubregu nastaje kada male čestice, koje se obično rastvore u urinu, postanu prezasićene i počnu da formiraju male kristale.
Ovi kristali mogu nastaviti da rastu u veće čvrste kristale, koji podsećaju na pesak, šljunak ili male kamenčiće.
Kamenčići u bubrezima ili mokraćnim putevima se formiraju usled smanjene zapremine mokraće i taloženja kalcijuma i drugih supstanci koje čine kamen. Dehidratacija, smanjen unos tečnosti, predstavlja najčešći faktor rizika za nastanak ovog oboljenja.
Problem nastaje kada se kristali pretvore u kamenčiće sa oštrim ivicama i tada mogu da se kreću protokom urina iz bubrega u ureter. Ureter je manja cevčica kojom urin dolazi od bubrega i bešike. Kada se kamen zaglavi u ureteru, to može uzrokovati vraćanje urina iza njega, uzrokujući brojne probleme.
Svaka deseta osoba se tokom života susreće sa problemom kakav je nastanak kamena u bubregu. Imajući u vidu da ova pojava može da bude prilično neprijatna, prevencija bi bila najbolje rešenje.
Kamen u bubregu – Simptomi
Bol koji izaziva kamen u bubregu mnogi opisuju kao najgori koju su ikada osetili, što je razlog više da se radi na njegovom sprečavanju i ranom otkrivanju.
Simptomi kamena u bubregu su:
- Jaki bolovi u stomaku ili sa strane,
- Krv u urinu (vidljiva ili mikroskopska),
- Mučnina i povraćanje,
- Nelagodnost tokom mokrenja ili često mokrenje.
Nekada kamen u bubregu ne izaziva nikakve simptome i bivaju otkriveni slučajno na rendgenskom snimku ili ultrazvuku bubrega koji se radi iz nekog drugog razloga.
Šta uzrokuje pojavu kamena u bubregu?
Kamen u bubregu može nastati iz više razloga.
Smatra se da je o pojavi koja je često nasledna, što znači da postoji veća verovatnoća pojave kamena u bubregu ako su vaši roditelji, brat ili sestra imali taj problem.
Osim genetske predispozicije, pojedine navike u ishrani mogu da doprinesu nastanku bubrežnog kamenca.
Neki od najčešćih uzroka su:
- Dehidracija,
- Visok nivo unosa soli ili drugi faktori u ishrani,
- Hronična infekcija urinarnog trakta,
- Određeni lekovi,
- Abnormalna anatomija urinarnog trakta.
Kamen se nikad normalno ne nalazi u bubrezima i mokraćnim putevima. Svaki zastoj urina, pa tako i zastoj izazvan kamenom može dovodi do atrofije i gubitka funkcije obolelog bubrega koja se utoliko brže razvija ukoliko je opstrukcija naglija i potpunija.
Infekcija može dovesti i do razvoja gnojnih procesa i sepse. Ukoliko je opstruiran jedini postojeći ili funkcionalni bubreg može se razviti bubrežna insuficijencija.
Laboratorijskim analizama urina i krvi može se utvrditi postojenje kamena u bubregu. Poznavanje onoga što je dovelo do njihovog stvaranja takođe može pomoći pri lečenju i sprečavanju ponovnog pojavljivanja.
Lečenje
Neki manji kamenčići u bubrezima i mokraćovodu mogu se izbaciti putem urina samo ako pijete više tečnosti i uzimate određene lekove, ali u određenim slučajevima možda će biti potrebno da se razbiju ili uklone operativnim putem.
80% kamenova podleže spontanoj eliminacij. Međutim, procenat spontane eliminacije opada već na 50% kod kamenova veličine između 4 i 6mm, a na 20% za kamenove od 6 do 8mm u prečniku.
U slučajevima izostanka spontane eliminacije, pristupa se razbijanju ili operativnom uklanjanju kamena.