KADA JE VREME ZA PRVI PREGLED PEDIJATRA?
Prvi pregled pedijatra očekuje Vas kada beba napuni mjesec dana.Nekada je potrebno da bebu pregleda pedijatar i prije navršenih mjesec dana.
MJERENJE BEBE
Na početku samog pregleda vrši se mjerenje bebe koje obavlja pedijatrijska sestra. Ona će izmjeriti bebinu tjelesnu težinu (TT), dužinu, obim glave i grudnog koša.
Bebina tjelesna težina se mjeri na specijalnoj vagi, na koju se stavlja čista platnena pelena, a beba potom na nju. Dakle, na prvom pregledu će bebinu dužinu izmeriti tako što će je staviti u specijalni kalup koji liči na plitku kutiju bez poklopca. Uz asistenciju roditelja sestra će izmeriti koliko je beba dugačka.
Pedijatrijska sestra će izmeriti obim glave bebe savitljivim metrom i ovaj podatak takođe unjeti u bebin zdravstveni karton kako bi se na narednim merenjima mogao pratiti bebin rast.
KAKO IZGLEDA PRVI PREGLED PEDIJATRA?
Pregled pedijatra započinje uzimanjem anamnestičkih podataka o toku poroda i boravka u rodilištu, eventualnim bolestima u porodici te dosadašnjem djetetovom zdravstvenom stanju i prehrani. Taj dio uključuje i razgovor o usvojenom ritmu hranjenja i spavanja te moguću pojavu dojenačkih kolika.
Pregled pedijatra započinje već opservacijom djetetovog ponašanja nakon dolasku u ordinaciju, a obvezno je skidanje odjeće i opšti pregled po sistemima. Procjenjuje se takozvani somatski status i neurološki status.
Fizikalni pregled uključuje:
-
OPŠTE STANJE DJETETA
-
PREGLED KOŽE, GLAVE
-
USNE ŠUPLJINE
-
AUSKULTACIJSKI PREGLED RADA SRCA, PLUĆA.
-
PALPACIJU ABDOMENA I POKRETLJIVOSTI VRATA, KUKOVA I DRUGIH ZGLOBOVA
-
EKSTREMITETI
ISPITIVANJE REFLEKSA
Ispituju se:
- refleks traženja
- optički i akustički refleks
- automatski hod
- potporna reakcija
- suprapubični i križani refleks ekstenzora
- refleks hvatanja šake i stopala
- Moroov i Galantov refleks
U SPECIJALISTIČKOM CENTRU DR VULIĆ MOŽETE OBAVITI SISTEMATSKI PREGLED DJECE PRED POLAZAK U ŠKOLU:
Sistematski pregledi djece za upis u školu su obavezni i usmjereni su na ocjenu fizičkog i psihičkog stanja djeteta, na pravovremeno otkrivanje poremećaja vida, strabizma, oštećenja sluha i razvoja govora, otkrivanje ortopedskih anomalija, ocjenu stanja zuba (karijes i ortodontske anomalije), kao i uočavanje bilo kakvog drugog poremećaja zdravlja djeteta. Dijete sa uočenom anomalijom upućuje se od strane pedijatra na konsultativni pregled odgovarajućem specijalisti (npr. oftalmolog, fizijatar, ortoped, labaratorijska i druga dijagnostika, itd).