Vaskularni hirurg Banjaluka-dopler krvnih sudova ekstremiteta-dr Severin Dunović-bez čekanja
Pregled vaskularnog hirurga je potreban kod tegoba sa kapilarima, venama i arterijama na rukama, nogama, vratu i u trbušnoj duplji. Najčešće se javljaju tegobe na venama nogu. Pregled vaskularnog hirurga radi hirurg sa subspecjalizacijom iz oblasti vaskularne hirurije. To znači da se bavi dijagnostikom i lečenjem bolestima krvnih sudova (kapilara, arterija i vena), a koje mogu biti akutne ili hronične. Srčane arterije i vene, kao i krvni sudovi mozga ne spadaju u oblast delovanja vaskularnog hirurga.
Pored samih operacija, vaskularni hirurg može da predloži dopunsku dijagnostiku i propiše oblike neoperativnog lečenja (lekovi), pruži savete u vezi sa ishranom, vežbanjem i promenom životnih navika.
Pregled vaskularnog hirurga obuhvata:
– razgovor sa pacijentom (uzimanje lične i porodične istorije bolesti)
– pregled medicinske dokumentacije, odnosno medicinskih nalaza (laboratorijske analize, ultrazvuk, skener, magnetna rezonanca)
– klinički pregled vaskularnog hirurga
– preporuka za nehirurški ili hirurški način lečenja.
Zašto se radi pregled vaskularnog hirurga?
Ako ste primetili neke od slede’’ih simpotma trebalo bi da odete na pregled vaskularnog hirurga.
– promene na koži nogu i stopala (hladna na dodir, istanjena i sjajna)
– promenu boje kože nogu (smeđa ili beličasta, liči na ekcem)
– otok noge, crvenu i upaljenu kožu, bol i grčeve u predelu lista
– slabu cirkulaciju, bol, osećaj težine u nogama
– osećaj utrnutosti, peckanje, svrab, grčeve i slabost u nogama
– proširene i nabrekle bolne vene
– gubitak malja na nogama
– rane na nogama koje ne zarastaju
Kako se radi pregled vaskularnog hirurga?
Pregled vaskularnog hirurga započinje razgovorom sa pacijentom. Vaskularni hirurg prvo sasluša na koje se tegobe žali. Zatim doktor uzima ličnu i porodičnu anamnezu pacijenta. To znači da pacijent obaveštava doktora od kojih je sve bolesti do tada bolovao, o svojim hroničnim bolestima i redovnoj terapiji, o bolničkim lečenjima i operacijama i bolestima među bliskim srodnicima.
Drugi deo pregleda vaskularnog hirurga obuhvata detaljan pregled kože, posmatranjem i opipavanjem delova tela na kojima pacijent oseća tegobe. Potom se radi ultrazvučni ili kolor Doppler pregled krvnih sudova.
Kada to nije dovoljno za postavljanje dijagnoze, vaskularni hirurg upućuje pacijenta na dodatnu dijagnostiku: laboratorijske analize, skener, magnetnu rezonancu itd.
Na kraju pregleda, vaskularni hirurg propisuje odgovarajuću terapiju (lekove), ali ona može biti i hirurško lečenje tj. neka vrsta operacije.
Pacijent može da dobije i savete u vezi sa životnim navikama, fizičkom aktivnoću, ishranom i nošenjem kompresivnih čarapa (u slučaju proširenih vena).
Koje bolesti se mogu otkriti pregledom vaskuarnog hirurga?
Pregled vaskularnog hirurga pomaže da se otkriju različite vaskularne bolesti među kojima su:
– Varikozne vene tj. bolne, proširene, nabrekle vene
– Akutna i hronična venska insuficijencija: smetnje u protoku krvi
– Tromboflebitis: zapaljenje zida vena uz stvaranje krnih ugrušaka koji zaustavljaju protok krvi
– Vaskulitis: upala krvnih sudova
– Oštećenje krvnih sudova kao posledica neke povrede
– Bolest perifernih arterija: suženje arterija ruku i/ili nogu
– Duboka venska tromboza: krvni ugrušak u dubokim venama (najčešće u nozi)
– Karotidna bolest: suženje arterija na vratu koje vode krv do mozga
– Karotidna aneurizma: proširenje krvnog suda vrata koje može da dovede do njegovog pucanja.
Priprema za pregled vaskularnog hirurga
Za pregled vaskularnog hirurga najčešće nije potrebna nikakva priprema samog pacijenta. Poželjno je da pacijent pripremi laboratorijske analize i druge nalaze, ako ih je radio pre prgleda vaskularnog hirurga.
Benefiti pregleda vaskularnog hirurga
Pregled vaskularnog hirurga često može da Vas spasi život. To naročito važi ako se blagovremeno otkrije i započne lečenje duboke venske tromboze, karotidne bolesti ili aneurizme. Tromb može da izazove potpuno začepljenje krvnog suda, dovede do srčanog udara, embolije pluća ili moždanog udara. To su sve stanja koja se često završavaju smrću, a koja može da se spreči blagovremenim lečenjem. Pucanje aneurizme takođe može da se završi smrću, a može da se predupredi ako radite preventivne ultrazvučne preglede.
Šta je to dopler krvnih sudova?
Često nas pacijenti pitaju koja je razlika između doplera krvnih sudova (dopler ultrazvuk) u odnosu na klasični ultrazvučni pregled. Doplerov efekat, iskorišćen je kao nadogradnja klasične ultrazvučne dijagnostike, i radi se pomoću istog aparata, čime se specijalistički na najvišem nivou bavi kardiologija interna medicina naše pokliklinke, kao i drugim bolestima srca, krvnih sudova i arterija.
Ova metoda daje potpuni uvid u izgled zidova krvnog suda, odnosno arterija, karotida, a istovremeno meri brzinu kojom krv teče u odabranim delovima arterije ili vene.
Kako se radi dopler krvnih sudova?
Dopler krvnih sudova je potpuno bezopasna i bezbolna ultrazvučna metoda koju koristi interna medicina, koja ne zahteva pripremu pacijenta kako to, recimo, pretpostavlja ultrazvuk abdomena.
Lekar – specijalista ultrazvučnom sondom prelazi preko dela tela ispod kojeg se nalazi krvni sud čije se stanje ispituje. Na monitoru lekar posmatra šupljinu krvnog suda, njegove zidove i putanju krvi. Na osnovu čega dijagnostikuje da li postoji neka patološka promena, a ukoliko postoji određuje njenu vrstu i težinu.
Prednost ovog pregleda je u tome što nije štetan (nema zračenja) pa se može ponavljati, a odmah nakon pregleda možete se vratiti svojim uobičajenim aktivnostima.
Ukoliko imate bilo kakvo pitanje kontaktirajte nas putem e-maila ili telefona.
Dopler krvnih sudova: šta nam otkriva u dijagnostici?
„Duplex scan color doppler“ može otkriti:
- rane promene u vidu početnog zadebljanja zida krvnog suda,
- suženja krvnih sudova, ali i njihova proširenja (aneurizme),
- na arterijama ovom metodom mogu se videti naslage ili plakovi koji sužavaju šupljinu krvnog suda,
- trombozu – odnosno delimično ili potpuno zapušenje arterije ili vene krvnim ugruškom,
postojanje proširenih (varikoznih) vena i određuje stepen njgovog proširenja.
Pogrešno je mišljenje da samo velika suženja arterije može uzrokovati začepljenost krvnog suda . Mala naslaga masnoće na zidovima krvnog suda ponekad se ponaša kao „pravi vulkan“ sa velikim potencijalom „erupcije“- ako jezgro plaka ima tanak omotač, a bogato je masnoćama, postoji opasnost da se njegov sadržaj izlije u krv, nakon čega se pokreće proces stvaranja tromba i zapušenja krvnog suda.
- Ukoliko se to desi u glavi nastaje „šlog“.
- Ukoliko se tromb stvori u arterijama oko srca dolazi do infarkta.
- Ukoliko tromb nastane u krvnim sudovima nogu postoji opasnost da će se pojaviti gangrena.
Kada treba uraditi dopler krvnih sudova?
Dopler krvnih sudova vrata potreban Vam je ukoliko :
- imate osećaj vrtoglavice,
- osećate nestabilnost u hodu,
- imate povremeni gubitak svesti,
- ste preležali „šlog“ (moždani udar),
- imate povišene masnoće u krvi (holesterol i tirgliceride),
- bolujete od djiabetesa (šećerne bolesti) ili ste dugogodišnji pušači,
- u Vašoj porodici postoji slučaj „šloga“ ili srčanog infarkta.
Dopler krvnih sudova vrata je od posebnog značaja za pacijente kod kojih se registruju ozbiljna suženja karotidnih arterija, što u perspektivi, ako se ništa ne preduzme, vodi trajnom začepljenju ovog krvnog suda sa mogućim teškim i ireverzibilnim neurološkim komplikacijama.
Dopler krvnih sudova vrata zakažite putem telefona, kontakt podaci nalaze se na našoj kontakt stranici.
Color doppler gornjih ekstremiteta
CDI – Color doppler ultrazvuk je slikovni test koji koristi zvučne valove kako bi prikazao kretanje krvi kroz krvne žile. Obični ultrazvuk također koristi zvučne valove za stvaranje slika struktura unutar tijela, ali ne može pokazati protok krvi. Vrsta doplera, poznata kao color doppler, koristi kompjuter da promijeni zvučne talase u različite boje. Ove boje pokazuju brzinu i smjer protoka krvi u realnom vremenu. Dopler ultrazvuk je procedura bez rizika i boli koja zahtijeva malo pripreme. Test pruža vašem doktoru važne informacije o protoku krvi kroz vaše glavne arterije i vene.
Šta podrazumijeva Color doppler gornjih ekstremiteta?
Color doppler gornjih ekstremiteta je dijagnostički postupak koji se koristi za pregled krvnih žila u rukama, odnosno gornjim ekstremitetima. Koristi se ultrazvuk visoke frekvencije i tehnologiju bojenog doplera kako bi se prikazala brzina i smjer protoka krvi kroz arterije i vene.
Riječ je o postupku koji je obično neinvazivan i bezbolan, te ljekari koji provode ovakvu vrstu pregleda senzor koji se koristi za pregledanje krvnih žila postavljaju na kožu ruku, a zatim primjenjujući blagi pritisak pomjeraju ovaj senzor kako bi se na što je moguće bolji način prikazale krvne žile pacijenta. Postupak color dopplera gornjih ekstremiteta sličan je drugim ultrazvučnim pregledima. Pacijent sjedi ili leži na krevetu, a senzor koji koristi ultrazvučne valove preko kože šalje ultrazvučne valove koji se odbijaju od krvnih žila i vraćaju se natrag na senzor. Ta informacija se zatim pretvara u boju na monitoru kako bi se prikazao protok krvi u žilama.
Ovakva vrsta pregleda omogućuje prikazivanje krvnog protoka u arterijama i venama u rukama pacijenata, kao i identificiranje bilo kakvih abnormalnosti, kao što su suženje ili blokada krvnih žila. Pregled se obično koristi za dijagnosticiranje stanja kao što su Ranaudova bolest, arteroskleroza i tromboza.
Kada je riječ o pripremama za ovaj pregled, najčešće nema uopće nikakve potrebe za nekim posebnim pripremama. Možda će vam ljekari savjetovati da ne nosite usku odjeću na rukama, jer to može ograničiti protok krvi. Sam Color doppler gornjih ekstremiteta traje između 30 i 60 minuta, zavisnosti od složenosti pregleda i potreba specifičnog pacijenta.
Color doppler gornjih ekstremiteta se obično preporučuje osobama koje imaju simptome kao što su bol, oticanje ili slabost u rukama, kao i onima koji su u riziku od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Cijeli postupak color doppler gornjih ekstrepiteta obično je siguran i neinvazivan postupak koji ne uzrokuje ozbiljne nuspojave. Međutim, kao i kod bilo kojeg medicinskog postupka, mogu se javiti manje nuspojave poput nelagode tokom pregleda.
Color doppler donjih ekstremiteta
CDI – Color doppler ultrazvuk je slikovni test koji koristi zvučne valove kako bi prikazao kretanje krvi kroz krvne žile. Obični ultrazvuk također koristi zvučne valove za stvaranje slika struktura unutar tijela, ali ne može pokazati protok krvi. Vrsta doplera, poznata kao color doppler, koristi kompjuter da promijeni zvučne talase u različite boje. Ove boje pokazuju brzinu i smjer protoka krvi u realnom vremenu. Dopler ultrazvuk je procedura bez rizika i boli koja zahtijeva malo pripreme. Test pruža vašem doktoru važne informacije o protoku krvi kroz vaše glavne arterije i vene.
Šta je Color doppler donjih ekstremiteta?
Color doppler donjih ekstremiteta je dijagnostički postupak koji se koristi za procjenu protoka krvi u arterijama i venama donjih ekstremiteta. Ovaj postupak koristi ultrazvučnu tehnologiju i doppler efekt kako bi se prikazao protok krvi u žilama u boji na monitoru.
U nastavku pročitajte nekoliko ključnih informacija o Color doppleru donjih ekstremiteta:
Zašto se radi Color doppler donjih ekstremiteta?
Color doppler donjih ekstremiteta se obično radi kako bi se utvrdilo stanje cirkulacije u arterijama i venama donjih ekstremiteta. To može uključivati otkrivanje suženja ili blokade u arterijama ili venama, što može uzrokovati simptome poput boli u nogama, oteklina i umora u nogama. Također se može koristiti za praćenje protoka krvi nakon operacija na krvnim žilama ili kod bolesti poput varikoznih vena.
Kako se pripremiti za Color doppler donjih ekstremiteta?
Priprema za Color doppler donjih ekstremiteta obično nije potrebna. No, trebate obavijestiti svog ljekara ako uzimate lijekove koji utječu na cirkulaciju ili ako imate druge zdravstvene probleme koji mogu utjecati na rezultate pregleda.
Kako se provodi postupak Color dopplera donjih ekstremiteta?
Postupak o kojem govorimo sličan je drugim ultrazvučnim pregledima. Pacijent leži na leđima, a senzor koji koristi ultrazvučne valove lagano se nanosi na kožu donjih ekstremiteta. Senzor šalje ultrazvučne valove koji se odbijaju od krvnih žila i vraćaju se natrag na senzor. Ta informacija se zatim pretvara u boju na monitoru kako bi se prikazao protok krvi u žilama
Je li ova vrsta pregleda bolna?
Color doppler nogu je neinvazivni postupak koji obično nije bolan. Senzor koji se koristi za ultrazvuk je mali i obično ne uzrokuje nelagodu ili bol. Međutim, ako imate osjetljivost ili bol u nogama, možete osjetiti neku nelagodu tijekom postupka.
Koliko traje ova vrsta color dopplera?
Trajanje color dopplera donjih ekstremiteta obično traje oko 20-30 minuta, ovisno o složenosti pregleda.
Kome se preporučuje?
Color doppler donjih ekstremiteta obično se preporučuje osobama koje imaju simptome poput boli u nogama, oteklina, promjene boje kože ili čireva. Također se preporučuje ljudima koji imaju povećan rizik od bolesti krvnih žila, poput pušača, osoba s dijabetesom, povišenim krvnim tlakom ili povišenim razinama holesterola. Osim toga, postupak se može preporučiti i nakon operacije na krvnim žilama ili kod praćenja bolesti poput varikoznih vena.