Ultrazvučni pregled abdomena Banjaluka-uzv abdomena Banjaluka-bez čekanja-zakažite termin 051 266 690
Ultrazvučni pregled abdomena predstavlja neinvazivnu i bezbolnu dijagnostičku metodu, kojom se posmatraju organi trbušne duplje. Tačnije, vrši se pregled jetre, žučne kese i žučnih kanala, slezine, pankreasa, trbušne šupljine, limfne žlezde, krvnih sudova abdomena, mokraćne bešike i mokraćnih kanala, prostate, bubrega i nadbubrežne žlezde.
Zahvaljujući visokofrekventivnim ultrazvučnim talasima moguće je dobiti jasni uvid u posmatrane organe, uključujući njihov oblik, veličinu, strukturu, pokretljivost, prokrvljenost, kao i sve promene u tkivu.
Imajući ovo u vidu ne čudi što ultrazvučni pregled abdomena predstavlja Zlatni standard u dijagnostici mnogih bolesti organa abdomena.
Kada se izvodi ultrazvučni pregled abdomena Banjaluka?
Ultrazvuk abdomena često je deo sistematskog pregleda, te se vrši kao mera prevencije.
Ipak, postoje određeni simptomi koji zahtevaju ovu dijagnostičku proceduru. Bol u stomaku, probadanje, nadimanja, otečen stomak i osećaj težine u stomaku čine preduslov za obavljanje ultrazvučnog pregleda abdomena kako bi se otkrio njihov uzrok. Primenjuje se i kod mučnine, dugotrajnog povraćanja, gubitka apetita. Zatim kod opstipacije, učestale stolice, pojave krvi u stolici, gubitka telesne težine koji nije uzrokovan promenom u režimu ishrane.
U indikacije za ovaj pregled spadaju i učestalo mokrenje, bol i peckanje pri mokrenju, promena boje i mirisa urina, pojava krvi u urinu. Indikovan je i kod traume u predelu stomaka, dugotrajne gorušice, lošeg zadaha, suvih usta i hroničnog umora. Obavlja se i u slučaju kada ne postoje primetni simptomi, ali laboratorijske analize ukazuju na neku promenu u abdomenu.
Redovni pregledi se preporučuje gojaznim osobama i onima koji imaju genetsku predispoziciju za razvoj neke bolesti organa abdomena.
Ultrazvučnom dijagnostikom sa kolor doplerom krvnih sudova može se otkriti kamen u žučnoj kesi, upala žučne kese i proširenje žučnih puteva. Zatim, kamen u bubregu, masna jetra, ciroza jetre, hemangiomi, suženje ili proširenje lumena trbušne aorte i postojanje plaka, kao i pojava cisti, tumora i metastatskih promena.
Kako se izvodi ultrazvučni pregled abdomena Banjaluka?
Ultrazvuk se zasniva na ultrazvučnim talasima i njihovim odjecima (ehoima) koji formiraju sliku u realnom vremenu. Izvodi se pomoću ultrazvučnog aparata i specijalne sonde koja emituje talase visoke frekvence. Ovi talasi prolaze kroz tkiva i tečnost, odbijaju se i vraćaju u sondu, dajući detaljni prikaz posmatranog organa.
S obzirom da nema zračenja, pregled je potpuno bezbedan. Upravo zato ne postoji ograničenje u razmaku izvođenja, kao ni godina starosti pacijenta.
Da bi mogao da se obavi ultrazvuk abdomena pacijent mora da bude u ležećem položaju, na leđima, a u pojedinim trenucima treba da bude okrenut na levi ili desni bok. Pre početka, na sondu se nanosi specijalni gel koji sprečava stvaranje vazdušnih džepova između kože i ultrazvučnog aparata. Na taj način postiže se preciznost dijagnostike, a rezultati se dobijaju odmah nakon pregleda.
Da li je potrebna priprema za ultrazvučni pregled abdomena?
Priprema za ultrazvučni pregled abdomena odnosi se na ishranu. Pacijent ne treba da jede nekoliko sati pre pregleda, a poslednji obrok treba da bude lagan u vidu dvopeka i čaja.
Ukoliko se posmatra jetra, žučna kesa, slezina i pankreas potrebno je nekoliko dana pre zakazanog pregleda izbegavati namirnice koje nadimaju, dok za ultrazvuk bubrega potrebno je popiti 4 do 6 čaša vode sat vremena pre pregleda kako bi bešika bila puna.
Ukoliko se radi o hitnom stanju, ultrazvučni pregled se obavlja bez prethodne pripreme.
Zakažite kompletan ultrazvučni pregled već danas pozivom na broj 051 266 690