GASTROENTEROLOGIJA | DR ALEKSANDAR DOBROVOLJSKI | GASTROENTEROLOG BANJALUKA
Gastroentrologija se bavi dijagnostkovanjem, lečenjem bolesti i funkcionalnih poremećaja organa za varenje u koje spadaju: jednjak, želudac, tanko crijevo, debelo crijevo, žučna kesa, jetra, pankreas, slezina. Svi ovi organi obrađuju sve što pojedemo ili popijemo. Želudac dnevno proizvodi blizu 2 litra želudačne tj. hlorovodonične kiseline koja učestvuje u varenju. Međutim, najveći deo procesa varenja uz pomoć enzima obavlja se u tankom crevu gde se i apsorbuje preko 90% hranljivih sastojaka. Tanko crevo je dugačko oko 7 metara, a kod žena je dvadesetak centimerata duže nego kod muškaraca.
Među najčešće poremećaje sistema za varenje spadaju: gastroezofagealni refuks (GERD), dijareja (proliv), hronična opstipacija (zatvor), gastritis, čir na želucu, čir na dvanaestopalačnom crevu, sindrom nervoznih creva, celijakija, Kronova bolest, ulcerozni kolitis, bolesti jetre (hepatitisi, ciroza, masna jetra), bolesti žučnih puteva, kamen u žuči, pankreatitis.
GASTROENTEROLOGIJA | PREGLED GASTROENTEROLOGA
Pregled gastroenterologa je pregled koji se koristi za dijagnostiku i liječenje bolesti probavnog sistema. Gastroenterolog je specijalist za bolesti probavnog sistema, uključujući želudac, crijeva, jetru, gušteraču i žučni mjehur. Pregled obično počinje razgovorom s pacijentom o njegovim simptomima i medicinskoj istoriji, te se nastavlja fizičkim pregledom i laboratorijskim testovima.
Fizički pregled obično uključuje pregled trbuha i osnovni pregled unutarnjih organa pomoću palpacije, auscultacije i perkusije.
Uzv abdomena se koristi za pregled unutarnjih organa trbuha. Uzv se obično radi pomoću ultrazvuka, koji koristi zvučne valove kako bi se stvorila slika unutarnjih organa. Uzv se često koristi za pregled jetre, gušterače, žučnog mjehura i bubrega, kao i za pregled trudnoće.
Kada se sumnja na bolest probavnog sistema, doktor će možda preporučiti dodatne testove kao što su krvni testovi, kolonoskopija, endoskopija ili radiološki pregledi. Krvni testovi se koriste za otkrivanje markeri bolesti, dok su kolonoskopija i endoskopija invazivni pregledi koji se koriste za pregled unutarnjeg sloja crijeva i želuca. Radiološki pregledi, poput CT ili MRI skeniranja, se koriste za pregled unutarnjih organa i za otkrivanje tumora.
Pregled gastroenterologa je važan dio dijagnostike i liječenja bolesti probavnog sistema. Pacijenti koji imaju simptome kao što su bol u trbuhu, nadutost, konstipacija, proljev ili krvarenje iz anusa, trebali bi se posavjetovati sa svojim doktorom o pregledu kod gastroenterologa.
Gastroenterolog će pacijentu dati preporuke o prehrani i načinu života koji će pomoći u sprječavanju i liječenju bolesti probavnog sustava. To uključuje preporuke o hrani koja se treba izbjegavati, kao i preporuke za unos hrane koja je korisna za zdravlje probavnog sustava.
Doktor će također možda propisati lijekove za liječenje bolesti probavnog sistema, uključujući lijekove za regulaciju probave, lijekove za liječenje refluksa, lijekove za liječenje hroničnih bolesti kao što je ulcerozni kolitis i Crohnova bolest, kao i lijekove protiv bolova.
GASTROENTEROLOGIJA | PREGLED
Ovaj pregled obavlja ljekar specijalista gastroenterolog. Posle razgovora sa ljekarom i sticanja šire slike o bolesti pacijenta, kreće pregle trbuha. Uočavaju se bolni predeli u stomaku.
Ukoliko gastroenterolog utvrdi da stanje nije hitno a da postoje odredjeni problemi obično se traži uzorak stolice na kandidu i heliko bakteriju koje su dosta prisutne u poslednje vreme.
Ukoliko je stanje pacijenta složenije pristupa se jednoj od metoda za bolju dijagnostiku:
– UZV abdomena i male karlice
ZAŠTO JE POTREBNO URADITI UZV PREGLED ABDOMENA?
Gastroenterološki pregled sastoji se od razgovora s bolesnikom, detaljnog kliničkog pregleda, obično se uradi i ultrazvuk abdomena.
Pregled je neophodno učiniti svim pacijentima sa pojavom nejasne boli u trbuhu ili povrede trbuha. Pojava žutice, slobodne tečnosti u abdomenu, sumnja na malignu bolest, poremećaj nekih laboratorijskih testova, praćenje kroničnih bolesti jetre i gušterače – sve su to razlozi za ultrazvučni pregled trbuha. Ultrazvuk abdomena zbog svoje jednostavnosti treba povremeno učiniti i u sklopu preventivnog pregleda u dobi iznad 50 godina.
KOJE JE ORGANE MOGUĆE VIDJETI PRI ULTRAZVUČNOM PREGLEDU TRBUHA?
Pregledu su dostupni jetra, gušterača, slezena i oba bubrega, te velike krve sudovi.
U okolnostima kada su uvećani moguće je vidjeti i limfne čvorove, te tekućinu u trbuhu. Isto tako moguće je vidjeti niz promjena koje se javljaju u bolestima nabrojenih organa. Uz pregled pri punom mjehuru moguće je vidjeti stijenku mjehura i prostatu.
Ultrazvuk gornjeg trbuha je bezbolna i bezopasna dijagnostička metoda kojom se uz pomoć visokofrekventnih zvučnih valova prikazuju unutarnji organi.
Najčešće bolesti gastrointerstinalnog trakta- klik na link.
Ostatak usluga Specijalističkog centra Dr Vulić možete pogledati klikom na link.
Najčešća pitanja pacijenata:
PITANJE
Poštovani, imam 28 godina (M). Već par godina me muči jedan problem a nikad skupiti snage i otići doktoru. U stolici mi se javlja krv nakon obavljene nužde. Krv je čisto crvene boje i bude je više. Probava mi je ok, redovna i normalne boje. Molim Vas da mi kažete što bi to moglo biti i što mi je činiti. Lp, hvala
ODGOVOR
Krv u stolici svakako zahtijeva posjetu doktoru koji će utvrditi šta je uzrok krvarenju. Uzrok krvarenja (pojava svježe krvi) iz debelog crijeva mogu biti: hemeroidi (proširene vene sluznice crijeva), zatim polipi (dobroćudne izrasline u crijevu), upalne promjene na sluznici crijeva, upale divertikula (malih slijepih džepova u debelom crijevu), zatim određeni lijekovi (osobno liejkovi za razrjeđivanje krvi), ali i zloćudne promjene. Dakle odmah se javite doktoru.
PITANJE
Poštovani, već neka 2 mjeseca sam jako naduta i stalno je prisutan lagani pritisak u donjem dijelu trbuha, kao pred menstruaciju ili za vrijeme iste (nisam previše obraćala pažnju na to jer sam se navikla). Povremeno su u istom tom predijelu prisutna probadanja. Je li to neki ginekološki problem u pitanju i trebam li biti zabrinuta? Najljepša hvala.
ODGOVOR
Tegobe koje navodite najčešće su ginekološkog ili urološkog porijekla. Potrebno je učiniti kolor dopler ultrazvuk urološke i ginekološke regije. Nakon takvog pregleda doktor će procijeniti o čemu se radi. Kod ovakvih tegoba, nakon pregleda, doktor će procijeniti je li potrebno raditi mikrobiološku obradu urinokulturu, DNK PCR testove na chlamidiu, mycoplasmu, ureaplasmu, HPV i obrisak vrata maternice i rodnice na aerobne bakterije. U navedenoj regiji koju navodite treba obratiti pažnju i na crijeva kao mogući uzrok Vaših tegoba, ukoliko se prethodnim pregledom ne utvrdi ginekološki ili urološki uzrok.