Preoperativni kardiološki pregled-prof.dr Duško Vulić-kompletan pregled kardiologa
Ovaj pregled je namenjen svima koji imaju planiranu operaciju ili bilo koju hiruršku intervenciju pri kojoj je potrebna saglasnost kardiologa za uvođenje pacijenta u anesteziju.
Preoperativni kardiološki pregled obavlja kardiolog i koristi sve potrebne testove i dijagnostička sredstva kako bi postavio tačnu dijagnozu i dao saglasnost da vi možete biti podvrgnuti planiranoj operaciji.
U zavisnosti od vrste planirane operacije i od vašeg zdrvastvenog stanja kardiolog će odrediti šta je sve potrebno proveriti i detaljno analizirati, kako bi vaša intervencija protekla po planu.
Potrebno je da nam donesete sve prethodne izveštaje i dijagnostiku koje posedujete a u vezi sa vašom primarnom dijagnozom koju lečite ili zbog koje ste upućeni na operaciju.
Pacijenti su u centru svega što radimo i zato smo izgradili holističko iskustvo sa punim obimom testova i dijagnostičkih alata, koje pružaju najbolji dostupni lekari i osoblje. Naš tim je uvek dostupan i na raspolaganju pacijentima a sve procedure se obavaljuju na jednom mestu.
Šta obuhvata preopertivni kardiološki pregled?
Osnovni kardiološki pregled je bezbolan, nije potrebna nikakva priprema, ne koriste se nikakvi invazivni instrumenti (uobičajeno se koristi stetoskop, tenziometar, EKG i Ehokardiograf ). Ukoliko je potreno zbog vašeg primarnog stanja kardiolog će predložiti i dodatne analize i testiranja.
Koliko traje preopertivni kardiološki pregled?
Preoperativni kardiološki pregled traje prosečno oko 20-30 minuta a po potrebi i duže.
EKG – Elektrokardiogram Banjaluka
Elektrokardiogram (EKG) je grafički zapis električne aktivnosti srca. Elektrokardiografija je brza, bezbolna i neinvazivna metoda kojom se registruje električna aktivnost srca, a uredjaj koji pravi grafički zapis zove se elektrokardiograf. Ovom metodom mogu se otkriti različita oboljenja srca. Snimanje traje nekoliko minuta i rezultat je dostupan odmah.
Ultzrazvuk srca – Ehokardiograf Banjaluka
Ehokardiografija ( ultrazvuk srca ) je postala rutinska procedura kojom se vrši dijagnostika i praćenje pacijenata koji imaju srčana oboljenja. Takođe je jedna od načešće koriščenih dijagnostičkih procedura u kardiologiji. Ovom metodom se može dobiti veliki broj informacija uključujući veličinu i oblik srca, lokalzaciju i veličinu oštećenja srčanog tkiva, izgled srčanih valvula (zalistaka).
Laboratorijske analize
Krvna slika
- Kompletna krvna slika sa leukocitima – KKS
- CRP
- Sedimentacija
Biohemisjke analize
- Protombinsko vreme
- Glikemija
- aPTT
- Urea
- Kreatinin
- AST
- ALT
- Natrijum
- Kalijum
- Hloridi