Onkolog Banjaluka-kompletan pregled onkologa-prof.dr Zdenka Gojković
Onkologija je oblast medicine koja se bavi proučavanjem, prevencijom, dijagnostikom i lečenjem raka i tumora.
Čime se bavi onkolog?
Onkolog je lekar internista subspecijalista onkologije koji se bavi prevencijom, dijagnostikom i lečenjem raka i tumora.
Onkolog specijalista:
- postavlja dijagnozu maligne bolesti,
- objašnjava obolelim pacijentima dijagnozu i stadijum maligne bolesti,
- informiše pacijenta o različitim načinima lečenja,
- pruža brigu i daje savete obolelima od tumora (raka) kako bi naučili da žive što kvalitetnije.
Najčešći maligni tumori kod žena:
- rak dojke,
- rak debelog creva i rektuma,
- rak pluća,
- rak grlića materice.
Najčešći maligni tumori kod muškaraca:
- rak pluća,
- rak debelog creva i rektuma,
- rak prostate.
Karcinom u Srbiji godišnje odnese oko 20.000 života, dok se istovremeno u proseku dijagnostikuje oko 36.000 novih slučajeva malignih bolesti. Kod velikog broja obolelih kancer se utvrdi kasno, najčešće u poslednjoj fazi bolesti. Srbija je, prema procenama Međunarodne agencije za istraživanje raka, zemlja sa srednjim rizikom obolevanja (na 12. mestu od 40 evropskih zemalja) i visokim rizikom umiranja od malignih bolesti u Evropi – na drugom mestu odmah iza Mađarske.
Kada zatražiti pregled onkologa?
Važno je da znate da opšti simptomi i znaci nisu specifični samo za tumore, već postoje i kod nekih drugih vrsta bolesti. Iako njihovo prisustvo ne znači sigurno prisustvo malignog tumora, svakako je pojava ovih simptoma znak da bi trebalo posetiti lekara i utvrditi njihovo poreklo:
- Česti prolivi, rektalno krvarenje i krv u stolici, stolica koja je tanka kao olovka mogu biti povezani sa rakom debelog creva iili rektuma
- Često ili/i otežano mokrenje, osećaj neispražnjene bešike nakon mokrenja, pojava krvi u mokraći mogu da budu znak problema sa bešikom, prostatom i bubrezima
- Gorušica, otežano gutanje, povraćanje, bol u stomaku mogu da budu znak infekcije Helikobakterijom, znak čira ali i raka jednjaka i raka želudca
- Uporan, dugotrajan kašalj, iskašljavanje krvi, gušenje i bol u grudima mogu da budu znak problema sa plućima
- Otečeni limfni čvorovi ili kvžice na vratu, pazuhu ili preponama
- Promena oblika dojke, pojava čvorića ili iscedka iz bradavice
- Promena boje, veličine oblika i mladeža
- Čvor ili izraslina koja je prisutna na nekom delu tela
- Vaginalno krvarenje između dve menstruacije, krvarenje tokom odnosa, specifičan sekret neprijatnog mirisa i problemi sa menstruacijom, krvarenje kod žena u menopauzi
- Rana koja ne zarasta
- Neobjašnjivi gubitak na težini i zamaranje
- Bolovi u leđima koji dugo traju, a ne nalazi se uzrok kao jedan od bolest koštano-zglobnog sistema, mišića i nerava
- Glavobolja koja ne prolazi i koja se stalno vraća
- Povišena temperatura koja nije posledica neke infekcije
Za dodatne informacije možete nam pisati ili nas pozvati, kontakt podaci nalaze se na našoj kontakt stranici.
Najbolji način borbe protiv malignih bolesti je primarna prevencija – sprečavanje nastanka oboljenja putem uklanjanja štetnih delovanja i sprovođenja zdravog načina života.
PREGLED ONKOLOGA BANJALUKA PRUŽA RANU DIJAGNOSTIKU MALIGNIH BOLESTI
Svetska zdravstvena organizacija napravila je spisak karcinoma koji su najsmrtonosniji u svetu. Tu spadaju leukemija, rak debelog creva, rak pluća, rak kože (melanom), zatim rak prostate, rak pankreasa kao i rak jajnika.
Kod muške populacije uglavnom je zastupljen rak pluća, debelog creva, prostate, jetre i želuca; dok su kod žena najčešći rak pluća, dojke, grlića materice i debelog creva.
Preventivni pregledi onkologa preporučeni su svima kako bi se realizovala rana dijagnostika karcinoma.
KAKO SE RADI ONKOLOŠKI PREGLED BANJALUKA?
Pregled kod onkologa traje od 20 minuta do pola sata, dok je u retkim slučajevima on i duži. Nije bolan, a pacijentima nije potrebna ni posebna priprema.
Postoji nekoliko faza onkološkog pregleda.
Na samom početku lekar će uzeti anamnezu – odnosno razgovarati sa pacijentom o trenutnim tegobama, ranijim oboljenjima. Na taj način će se doći do istorije bolesti kao i trenutno prisutnim faktorima rizika koji mogu da utiču na razvoj malignih bolesti.
Naredni korak onkologa jeste fizikalni pregled gde će on posmatrati, opipati ali i oslušnuti organe. Pre svega uz pomoć stetoskopa on će poslušati srca i pluća, izmeriti krvni pritisak (koristeći tenziometar).
Bitno je i važno da onkolog prilikom svog pregleda izvrši i analizu medicinske dokumentacije koju je pacijent pripremio, kako bi na osnovu iste preporučio dalje dijagnostike. Lekar može u tom trenutku na osnovu svih analiza da identifikuje prisustvo eventualnog tumora (primarnog), ali i da nastavi traganje ka udaljenim metastazama.
ŠTA ONKOLOG MOŽE DA PREPORUČI?
Uglavnom nakon prvog pregleda lekar preporučuje dodatna istraživanja i medicinska ispitivanja. Najčešće se kao preporučena dalja dijagnostika prepisuje ultrazvuk, CT abdomena, CR male karlice ili nekih drugih regija – a sve u odnosu na sumnju primarnog tumora.
Od dodatnih ispitivanja onkolog može da preporuči: MRI dijagnostiku, kao i specifične laboratorijske analize odnosno tumor markere.
Lekar će nakon detaljnog pregleda i uvida u dostavljenu medicinsku dokumentaciju dati savet odnosno preporuku za dalje lečenje i prepisati određenu terapiju ukoliko je ona potrebna.
KADA JE BITAN PREGLED ONKOLOGA?
Simptomi – nešto što nam se događa u organizmu, ne treba zanemariti ni u jednom slučaju. Čak i ukoliko je reč o nekom „bezazlenom problemu“ prilikom pojave istih potrebno je obratiti se lekaru.
Ukoliko govorimo o pregledu onkologa, za njegovo mišljenje potrebno je obratiti se ukoliko imate neke od sledećih simptoma.
Na primer, suv i dugotrajan kašalj (koji traje duže od tri nedelje), ali i ukoliko osetite da se menja sam karakter kašlja pa i da se pojavljuje bol u ramenu.
Crvena lampica je potrebno da se upali ukoliko pacijent primeti bezbolne otekline na vratu, pod pazuhom ili na nekim drugim delovima tela koje su čvrsto vezane za podlogu. Kod žena, na primer, obavezan je pregled ukoliko se na dojci uoči promena poput narandžaste kore, određena asimetrija bradavica ili se pojavi iscedak iz dojke.
Umor i malaksalost koji traju takođe je još jedan od simptoma za javljanje lekaru, dok se mišljenje onkologa traži i ukoliko pacijent ima stolicu koja je tanka kao olovka, pojavljuje se smena proliva i zatvora ili je jednostavno ona sluzava i ima primese sveže krvi na sebi.
Smanjenje apetita, gađenje na hranu kao i gubitak telesne težine – simptomi koji nisu povezani sa nekom rigoroznom dijetom, jesu još jedan od signala kada je potrebno zatražiti pomoć onkologa.
REDOVNI ONKOLOŠKI PREGLEDI SU OBAVEZNI UKOLIKO STE PREPOZNATI KAO ONKOLOŠKI PACIJENT!
Nemojte se zavaravati da se ova najsmrtonosnija bolest može javiti samo nekom drugom, jer prema proceni iz 2021. godine zbog karcinoma je umrlo više od 11 miliona ljudi.
Ova brojka, verovatno, ne bi bila tako visoka da su svi ovi pacijenti na vreme se javili lekaru jer od 30% do 50% pacijenata uspe normalno da živi nakon prvog javljanja onkologu.
Svakako i način života, ukoliko ste onkološki pacijent, je potrebno da uvedete u red – što znači da smanjite upotrebu cigareta, smanjite konzumaciju alkohola, održavate zdravu telesnu težinu, imate redovnu fizičku aktivnost. Sve ove savete i preporuke za zdrav način života koje ćete čuti od lekara – onkologa potrebno je da poštujete, ali i da idete na redovne preglede.
ŠTA SVE RADI ONKOLOG?
Sama grana onkologije ima tri svoja glavna područja: medicinsko, hiruško i radiološko.
Medicinski onkolog će tretirati rak uz pomoć hemoterapije ili nekih drugih lekova – što predstavlja ciljanu terapiju.
Hiruški onkolog ima ulogu da otkloni tumor kao i obližnje tkivo tokom operacije, ali i da izvrši određenu vrstu biopsije.
Lekar koji tretira rak pomoću radioterapije jeste radijacioni onkolog.
Takođe, u cilju prevencije raka pacijenti mogu biti upućeni kod ginekološkog, pedijatrijskog ili hematoološkog onkologa.
U svakom slučaju, uloga onkologa jeste da nadgleda pacijenta od trenutka kada se uspostavi dijagnoza kancera i sve tokom samog perioda specifičnog lečenja.
On će u ovu svrhu pacijentu objasniti dijagnozu i stadijum karcinoma, pružiti brigu, razgovarati sa obolelim o svim relevantnim opcijama lečenja, ali i pomoći pacijentu da upravlja bolom i drugim simptomima koji se javljaju kao neželjeni efekti pojave karcinoma.
ZAKAŽITE PREGLED POZIVOM NA BROJ
051 266 690