Zakažite EKG holter monitoring 24h već danas pozivom na broj 051 266 690-bez čekanja-očitavanje vrši akademik prof.dr Duško Vulić
Holter EKG-a (24-časovno praćenje rada srca)
Srce se sastoji od različitih delova, a funkcionisanje svakog od njih može da se poremeti nezavisno od ostalih.
Pored srčanog mišića, zalistaka i krvnih sudova, postoji i sprovodni „električni“ sistem koji omogućava srcu da radi bez uticaja naše volje. Kada dođe do poremaćaja u tom sistemu, najčešće se javlja osećaj „lupanja i preskakanja srca“, a uvid u dvadesetčetvoročasovnu električnu aktivnost srca (24 h snimak EKG-a) olakšava postavljanje dijagnoze.
Ovu dragocenu informaciju omogućava Holter EKG ( pacijenti ga nazivaju „Holter srca„), koji je ime dobio po svom pronalazaču, biofizičaru Normanu Holteru.
Kako funkcioniše Holter EKG?
Važno je da znate da je postavljanje ovog uređaja bezbolno i jednostavno, a metoda može da se ponavlja bez ikakve opasnosti po pacijenta.
U predelu grudnog koša prilepe se elektrode koje registruju električnu srčanu aktivnost (EKG), a zapis se pravi u malom aparatu koji se nosi u torbici oko pojasa ili oko vrata.
U zavisnosti od indikacija za nošenje holtera, pacijentu se sugeriše da vodi potpuno uobičajen način života ili pak da se „ciljano“ opterećuje.
Posle dvadesetčetvoročasovnog nošenja, aparat se vraća u ordinaciju, a podaci se prenose na računar kako bi se pažljivo analizirali.
Posmatraju se:
- maksimalna i minimalna srčana frekfenca (puls),
- eventualna pojava ekstrasistola („preskakanja“ srca),
- različitih tahikardija („lupanja“ srca),
- opasnih pauza i zastoja u električnom radu srca.
Isto tako, prate se EKG znaci „srčane patnje“ koja nastaje zbog nedovoljne prokrvljenosti srčanog mišića, što je glavni uzrok angine pektoris i srčanog infarkta.
Na osnovu dobijenog Holter EKG zapisa, Vaš kardiolog donosi odluku o određivanju odgovarajuće terapije (ukoliko je potrebna) ili o daljim dijagnostičkim procedurama.
Napomena: Vreme čekanja na gotov nalaz u našoj ordinacije je od jednog do dva dana.
Kome se preporučuje Holter EKG-a ?
Holter EKG-a (Holter srca) preporučuje se
- Svima koji imaju simptome u vidu gubitka svesti, osećaja „preskakanja i lupanja“ srca, kao i osobama koje imaju vrtoglavice.
Ovo su najčešći znaci opasnih ili manje opasnih poremećaja električne aktivnosti srca, odnosno srčanog ritma.
- Pacijentima sa poremećajem ritma, kojima je propisana antiaritmična terapija kako bi se proverila efikasnost delovanja.
- Pacijentima koji osećaju bol u grudima ili drugu tegobu koja probuđuje sumnju na zakrčenje krvnih sudova srca, odnosno anginu pektoris ili predinfarktno stanje.
- Pacijentima koji imaju bol u grudima, a iz nekog razloga ne mogu da rade test opterećenjem.
- Pacijentima koji su imali infarkt („srčani udar“).
- Radi kontrole rada pacemakera
Priprema za Holter EKG-a
Nošenje ovog aparata ne zahteva posebnu pripremu. Poželjno je da muškarci (kod kojih postoji potreba) uklone dlake sa svog grudnog koša – depilaciju možete uraditi i sami kod kuće.
Pravila ponašanja pri nošenju Holter EKG-a
Lekaru je potrebna vaša svakodnevnica, ono što radite svaki dan trudite se da radite i sa aparatom (idete na posao, normalno spavate, redovono uzimate vašu terapju, itd.).
Tokom nošenja aparata preporučuje se mala doza fizičke aktivnosti (penjanje uz stepenice, vožnja biciklom, ili brza šetnja) kako bi lekar imao uvid kako vaše srce radi pri fizičkom opterećenju.
Aparat je smešten u maloj torbici oko Vašeg struka ili oko vrata, nemate nakakve obaveze prema njemu.
Budite pažljivi sa nalepnicama na koje se priključuju elektrode aparata, ne skidajte ih kako bi snimanje zaista bilo kontinuirano.
Ukoliko se slučajno desi da neka od elektroda koja je zalepljena na Vaš grudni koš spadne (to se dešava retko, obično leti, kad se telo više znoji), samo je vratite na mesto gde je bila (lako ćete uočiti gde nalepnicu treba vratiti – na koži ostane trag lepka u obliku elektrode).
Jedino sto ne smete da radite dok nosite aparat jeste da se kupate, da spavate na njemu i da ga kvasite.
Napomena : Holteru ne smetaju uređaji poput računara, televizora i mobilnih telefona tako da ih možete koristiti.
Holter EKG-a cena i zakazivanje
U poliklinici dr Brana Kovačević Novi Sad možete rezervisati Holter EKG-a putem telefona, kontakt podaci nalaze se na našoj kontakt stranici.
Zakažite termin već danas pozivom na broj 051 266 690