PREVENTIVNI KARDIOLOŠKI PREGLED- Akademik prof.dr Duško Vulić/ dr Saša Lončar- PREGLED/EHO SRCA/EKG HOLTER MONITORING 24h
U kardiološkoj ambulanti Specijalističkog centra Dr Vulić moći ćete da obavite detaljan pregled kardiologa i analizu kardiovaskularnog sistema koji uključuju EKG, UZV, holter monitoring koji obavljaju vrhunski stručnjaci iz oblasti kardiologije akademik prof.dr Duško Vulić i dr Saša Lončar.
Kardiovaskularne bolesti danas su najčešće i najzastupljenije bolesti savremenog čovjeka. Spriječiti njihov nastanak ili ako su već nastale, otkriti ih u ranoj fazi i adekvatno liječiti, veliki je izazov.
Kompletan kardiološki pregled srca namijenjen je svim osobama sa kardiovaskularnim oboljenjima, bez obzira na godine; adolescentima koji su gojazni, imaju povišen pritisak, ubrzan srčani rad; osobama sa porodičnom istorijom kardiovaskularnih oboljenja, čak i ako nemaju simptome; osobama koje su zbog pušenja, dijabetesa, stresa i gojaznosti u riziku od razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Komletan kardiološki pregled srca podrazumeva:
-Pregled kardiologa
-EHO srca
-EKG HOLTER 24h
-EKG
SIMPTOMI KOJI PALE ALARM DA SE JAVITE KARDIOLOGU:
-Bol iza grudne kosti
-Povišen krvni pritisak
-Zamaranje pri hodu ili naporu
-Lupanje, preskakanje srca
-Gubitak vazduha
-Nemogućnost spavanja na ravnom
-Otoci na nogama
-Slabost, malaksalost
Kada i zašto je potreban kompletan kardiološki pregled?
Pacijentima koji imaju simptome kao što su zamaranje ,nedostatak zraka, pritisak i bolovi u prsima, preskakanje ili lupanje srca, oticanje nogu preporučuje se da odrade kompletan kardiološki pregled.
Kako pregled izgleda?
Pregled započinje anamnezom tj. razgovorom doktora i pacijenta u kojem se detaljno prikupljaju podatci o sadašnjim smetnjama kao i ranijim bolestima.
Veoma je važno da na prvi pregled donesete svu medicinsku dokumentaciju koju imate kao i terapiju–lijekove ako ih uzimate kako bi se što kvalitetnije stekao uvid u Vaše zdravstveno stanje te odredio daljnji dijagnostički i terapijski plan. Iz toga slijedi klinički pregled po standardnom protokolu.
Nakon toga se radi 12 kanalni EKG i ultrazvuk sca.
EKG je jedna od najstarijih dijagnostičkih metoda u kardiologiji, koja dolaskom novijih metoda ne samo da nije izgubila na važnosti, već je praktički nezamjenjiva u dijagnostici mnogih srčanih (ali i drugih) bolesti.
EKG pokazuje frekvenciju srca, postojanje eventualnih poremećaja srčanog ritma i provođenja srčanih impulsa te strukturnih promjena srca kao što su zadebljanje, proširenje i infarkt srca. U EKG-u se mogu često registrirati i promjene u sklopu koronarne bolesti (suženje krvnih žila koje hrane srce).
EKG ukazuje na mnoge kardiološke dijagnoze, kao što su:
promjene nastale zbog srčanih grešaka ili nereguliranog tlaka,
aritmija (poremećaj srčanog ritma),
ishemija miokarda (nezadovoljavajuća opskrba srca kisikom i krvlju),
poremećaji srčanog ritma,
Zatim se radi EHOKARDIOGRAGIJA(UZV SRCA)
Eho srca je ultrazvučni pregled srca i okolnih krvnih sudova.
Predstavlja zlatni standard u dijagnostikovanju urođenih ili stečenih srčanih mana (aortna stenoza, mitralna stenoza, aortna insuficijencija i drugo), perikardnog izliva, perikarditisa i za određivanje dimenzija srca. Dopler ehhokardiografija pokazuje brzinu protoka krvi.
Ultrazvuk srca izvodi se na pacijentima koji su preboljeli srčani udar, koji imaju šum na srcu ili imaju simptome angine pektoris (osjećaj nelagode ili pritiska u prsima), kod nepravilnog rada srca, na pacijentima koji su imali neku kiruršku intervenciju na srcu, kod omaglica ili gubitka svijesti, kod niskog ili povišenog krvnog tlaka, te kod aritmije srca.
HOLTER EKG-A
Holter EKG-a 24h je poseban postupak praćenja rada srca u toku 24 sata, a doktor će ga preporučiti ako imate izražene neke od navedenih zdravstvenih problema: nejasnu bol u prsima, osjećaj preskakanja ili lupanja srca, gušenje, umaranje, pritisak u prsima, gubitak svijesti, omaglica i zanošenje, kratak dah ili nedostatak zraka.
Sve to mogu biti znakovi različitih bolesti srca i poremećaja srčanog ritma (tahikardija, bradikardija, aritmije).
Holter EKG 24h vrlo je važna dijagnostička metoda zbog specifičnosti da jednostavno bilježi mnogobrojne parametre električne aktivnosti srca.
Korisniku se postavlja mali elektronski aparat oko struka, elektrode se pričvrste na prsa i korisnik nastavlja sa svojim uobičajenim aktivnostima (posao, spavanje, fizičke aktivnosti, uzimanje lijekova) i navikama (pušenje, konzumacija kave).
Slijedi 24 sata nošenja uređaja, za koje vrijeme prema uputama liječnika korisnik vodi „Dnevnik pacijenta“ o aktivnostima i simptomima u toku tih 24 sata. Nakon toga uređaj se skida i dobivene podatke posebnim računalnim programom analizira liječnik.
Svetozara Markovića 5b , Banjaluka
Svoj termin možete zakazati već danas pozivom na broj
+387 51 266 690
+387 66 521 029
info@dr-vulic.com