ČESTA PITANJA NAŠIH PACIJENATA:
SAVJETI LJEKARA: PEDIJATAR PRIM.DR BRANKA VULIĆ
1. JE LI POVIŠENA TJELESNA TEMPERATURA RAZLOG ZA ODLAZAK PEDIJATRU?
Vrućica je porast tjelesne temperature koja prelazi temperaturu iznad 38ºC, a postoje manje razlike zavisi o mjestu mjerenja (u aksili (ispod pazuha), u uhu, na čelu, rektalno). Mjerenje temperature na čelu i u uhu je lakše od oralno ili rektalno mjerene temperature ali je manje tačno. Najtačniji način mjerenja temperature u djece je rektalno dok je mjerenje u usnoj šupljini pouzdano u djece starije od 4 godine. Sa druge strane, visina temperature je manje važna od opšteg stanja djeteta. Povišenu temperaturu u djece najčešće uzrokuju infekcije, i to najčešće prehlada ili gripa, druge infekcije disajnih puteva i uha, infekcije mokraćnih putova.
Dijete s povišenom tjelesnom temperaturom treba odvesti odvesti doktoru odmah ako je dijete mlađe od 3 mj i rektalno izmjerena temperatura je viša od 38ºC, u tom slučaju treba posjetit doktora čak i ako opšte stanje djeteta nije poremećeno. U djeteta u dobi između 3 mj i 3 godine ukoliko je tjelesna temperatura povišena duže od 3 dana treba posjetiti doktora. Ukoliko je dijete klonulo, nervozno, ukočeno i odbija jelo i tekućinu dijete treba odvesti doktoru odmah. Također u ovoj dobi lijekara treba posjetiti ukoliko je rektalno izmjerena temperatura 38,9ºC ili viša. U djece bilo koje dobi doktoru treba ići ukoliko im je tjelesna temperatura 40ºC ili viša izmjerena rektalno, odnosno aksilarno 39,5ºC ili viša, imaju konvuzije uzrokovane temperaturom, ako se temperatura ponovno javljaju, ako boluju od neke druge kronične bolesti (nrp prirođene srčane greške, malignoma, sistemskih reumatoloških bolesti, idr) te ukoliko uz povišenu temperaturu imaju osip.
2. Kad djetetu treba snižavati temperaturu?
Djetetu s povišenom temperaturom treba ponuditi puno tekućine za piće. Potaknite dijete da se odmori onoliko koliko on ili ona želi, ali nemojte prisiljavati svoje dijete na spavanje ili odmor. Lijekove poput paracetamola (Panadon, Paracetamol i dr) ili ibuprofena (Brufen, Neofen, Ibuprofen i dr.) mogu se dati dijetetu starijem od 3 mjeseca ukoliko tjelesna temperatura prelazi 38.9 ° C rektalno, odnosno 38,4 ° C aksilarno. Ako ne znate kako najbolje postupati s povišenom temperaturom u vašeg djeteta, nazovite njegovu medicinsku sestru ili doktora, a svakako ukoliko dijete neće ili ne može piti tekućinu duže od nekoliko sati. Nikada nemojte pokušati snižavati temperaturu alkoholnim oblozima, također nemojte davati djetetu mlađem od 18 godina (acetilsalicilnu kiselinu) je može uzrokovati opasno stanje koje se zove Reyeov sindrom.
3. AKO IMA POTEŠKOĆE S DISANJEM I KAŠLJANJEM, U KOJIM SLUČAJEVIMA DIJETE MORA K LIJEČNIKU?
Prehlada i kašalj su česti simptomi infekcije disajnih putova kod djece i najčešće ne zahtjevaju posebnu obradu. Ukoliko dijete otežano dišu uz kašalj ili mu disanje predstavlja napor te ako uz kašalj postoji i bol u prsištu, dijete treba odvesti doktoru. Nadaljer ukoliko je dijete mlađe od 4 mjeseca i ima temperatut, ako dijete javlja bol u uhu neutješno plače ili neovisno o dobi ako kašalje traje duže od 10 dana odnosno ne poboljšava se nakon dve sedmice a svakako treba posjetiti doktora.
Djeca s upalom uha, posebno dojenčad s upalom uha najčešće imaju nespecifične simptome i znakove koji uključuju povišenu tjelesnu temperaturu, neraspoloženost, iritabilnost, glavobolju, bezvoljnost, poremećaj spavanja i nemir, oslabljen apetit ali i povraćanje ili proljev. Povišena temperatra se javlja u oko trećine djece s upalom uha iako je vrlo rijetko viša od 40 °C osim ako postoji drugi uzrok infekcije ili bakterijemija. Specifični znakovi kao što je bol u uhu ne moraju biti uvijek prisutni, a posebno ih je teško uočiti u manje djece i dojenčadi. Mogu biti prisutni i eksudacija iz uha i oslabljen sluh, a ponekad se javljaju vrtoglavica, zujanje u užima ili oteklina oko uha.
Briga o zdravlju djeteta je prioritet svakog roditelja, a i naš .
Zato znajte da u brigama i radostima sa vašim mališanima niste sami.