Pregled se započinje tzv „četvorošupljinskim presekom“, gde se proverava izgled dve komore, dve pretkomore i zalistaka koji se nalaze izmedju njih, medjusobnh odnosa komora i pretkomora i krvnih sudova pluća koji se ulivaju u komore i pretkomore.
Dodatni pregledi se koriste za pregled brzine protoka kroz srce, brzine i ritma srčanog rada, smera kretanja krvi u srcu, mešanja krvi izmedju različitih struktura.
Mora se imati na umu i da čak i u kasnijoj gestaciji ultrazvučni pregled ima svoja ograničenja, kako od strane ultrazvučnog aparata, tako i od toga kako je beba okrenuta, kolika je, koliko ima plodove vode i kolika je debljina prednjeg trbušnog zida majke.
Dok rutinski ultrazvuk u trudnoći otkriva oko 1/3 anomalija fetalnog srca, ciljanim ultrazvukom fetalnog srca stručan dječiji kardiolog može otkriti gotovo sve prirođene abnormalnosti srca.
Brojne poremećaje ritma fetalnog srca moguće je liječiti prije rođenja djeteta a neke prirođene greške srca moguće je intervencijskim zahvatom liječiti prije rođenja djeteta.
Fetalnu ehokardiografiju bi bilo idealno raditi u svakoj trudnoći, u periodu između 20. i 26. nedelje trudnoće (ultrazvuk u drugom trimestru) ali se svakako preporučuje ako u bližoj porodici postoji srčana mana, određene nasledne genetske bolesti. Takođe, ako se kod bebe tokom rutinskog ultrazvučnog pregleda posumnja na postojanje poremećaja hromozoma, anomalije srca ili bilo kakve druge anomalije, te ako se nakon invazivnih metoda kariotipizacije utvrdi problem.
Fetalna ehokardiografija savetuje se i ako je deo iza bebinog vrata – nuhalna translucenca – bio 3,5 mm i više, ako je majka uzimala lekove u trudnoći poput izorezinoinskih preparata ili litijuma, te ako ima neka hronična oboljenja ili ako se tokom trudnoće utvrdi postojanje primarne infekcije rubelom ili citomegalo virusom (CMV).
Fetalna ehokardiografija se radi između 18-24. nedjelje trudnoće te pruža vrlo detaljnu procjenu rada bebinog srca (pregledaju se sve srčane strukture, pretkomore, komore, velike krvne sudove srca a također i pregrade unutar srca, položaj srca unutar grudnog koša i njegova veličina.
Svaka trudnica treba da u okviru organ screeninga ima dio pregleda koji je namijenjen za fetalnu ehokardiografiju (tu mogućnost imate u Plavoj Poliklinici) a pored toga treba istaći da stručan ljekar tek onda kada posumnja na srčanu manu, daje preporuku za pregled kod dječijeg kardiologa, koji će izvršiti ekspertizu o prognozi same bolesti.
Vrijednost fetalne ehokardiografije, posebno rane, u savremenom nadzoru trudnoće ne leži samo u ranom otkrivanju fetusa s prirođenom srčanom greškom, već i u indirektnoj mogućnosti odabira što ranije adekvatne terapije, vođenju trudnoće i porođaja.
U ambulanti ordinira ugledni dr Boris Zec.
Sve o fetalnoj ehokardiografiji možete pročitati klikom na link.
Ostatak usluga Specijalističkog centra Dr Vulić možete naći klikom na link.
Mi brinemo o vašim najmlađima!